Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusko pozastavuje vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Jsme zklamáni, ozývá se z USA

Svět

  7:24
NEW YORK - Rusko ve středu vetovalo rezoluci OSN o prodloužení mandátu vyšetřovatelů chemických útoků v Sýrii, Čína se hlasování zdržela. Spojené státy návrh na prodloužení mandátu o jeden rok podaly minulý pátek. Nad ruským vetem zároveň vyjádřily velké zklamání.

Syrské město Aleppo během bombardování. foto: Reuters

Už koncem minulého týdne se spekulovalo o tom, zda bude rezoluce schválena. Moskva totiž požadovala, aby se Rada bezpečnosti před hlasováním nejprve seznámila s očekávanou zprávou expertů o chemickém útoku, při němž v dubnu zahynulo v syrské provincii Idlíb přes 80 lidí.

Vina z útoku bude pravděpodobně v dokumentu kladena na syrský režim, což je pro Rusko jako pro spojence Damašku nepřijatelné. Zpráva má být zveřejněna ve čtvrtek 26. října.

Konvoj desítek tureckých vozidel vjel do Sýrie. Armáda zřizuje pozorovací stanoviště

Kromě Ruska se proti rezoluci postavila také Bolívie. Moskva, která vyšetřovatele chemických útoků v minulosti kritizovala, si ale nepřála zastavit jejich činnost. Požadovala, aby se hlasování o rezoluci uskutečnilo až příští měsíc.

Zklamání z ruského veta naopak vyjádřily Spojené státy. „Jsme zklamáni, velmi zklamáni, že Rusko staví něco, co považuje za politické faktory, nad Syřany, kteří byli tak brutálně vražděni,“ prohlásila ve středu na pravidelném brífinku mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Z předběžné expertní zprávy zveřejněné v létě vyplývá, že v dubnu byl použit nervový plyn sarin. USA po tomto útoku v odvetě vypálily desítky raket na základnu syrského letectva v Chán Šajchúnu, z níž podle nich startovala letadla, která útočila v Idlibu.

Rusko letní zprávu označilo za zmanipulovanou, Damašek za nevěrohodnou. USA a jiné západní země s výsledky souhlasily. Mezi oběťmi byly podle původních zpráv tři desítky dětí. Rusko a Sýrie přiznávají, že na základně Chán Šajchún je sarin, avšak k útoku na Idlib shodně tvrdí, že tam vybuchla bomba na zemi, a ne shozená z letadla.

Pro prodloužení mandátu vyšetřovatelů je třeba, aby pro něj hlasovalo aspoň devět z 15 členů Rady Bezpečnosti OSN a aby ani jeden z pěti stálých členů - Rusko, USA, Francie, Británie a Čína - nepoužil právo veta.

Expertní skupina vznikla v roce 2015 a loni jí byl mandát prodloužen. Zjistila, že syrský režim ve třech případech při útocích použil chlor a že radikálové z Islámského státu použili yperit.

Sýrie v roce 2013 souhlasila s tím, že se vzdá svého chemického arzenálu, a její vláda opakuje, že zakázané zbraně nepoužívá.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...