11. listopadu 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko reaguje na kritiku, členy Greenpeace posílá do Petrohradu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Vlak, který podle informací organizace Greenpeace přepraví zadržené aktivisty z Murmansku do Petrohradu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak, který podle informací organizace Greenpeace přepraví zadržené aktivisty z Murmansku do Petrohradu | foto: ČTK

MOSKVA Ruské úřady převážejí třicítku zadržených členů hnutí Greenpeace ze zapolárního Murmanska do méně tvrdé vazební věznice v Petrohradu. Transport má podle agentury Reuters zmírnit zahraniční protesty, jež vyvolává internace ekologických aktivistů zadržených po zářijovém protestu proti těžbě ropy v Barentsově moři na severu Ruska.

V murmanské věznici nemohli obhájci zadržovaných aktivistů udržovat potřebné kontakty se svými mandanty, kteří byli navíc nuceni žít ve špatně vybavených a často nedostatečně vytápěných celách. Informace o podmínkách jejich věznění ruské úřady cenzurují, nepotvrzené zprávy o přesunu aktivistů z Murmanska do Petrohradu se objevily už počátkem listopadu. Podle ruských médií ale transport vězňů začal až v pondělí.

Věznice v Murmansku, kde byla internována třicítka zadržených aktivistů Greenpeace

ČTĚTE TAKÉ:

Za nenásilnou akci proti ruské ropné plošině Prirazlomnaja v Barentsově moři byli členové Greenpeace nejprve obviněni z pirátství, za což jim v případě odsouzení hrozilo až 15 let vězení. Koncem října ale soud obvinění zmírnil, nyní je viní jen z výtržnictví s horní hranicí sedmi let odnětí svobody. V minulých dnech se ale objevily zprávy o tom, že někteří z aktivistů budou nově čelit i obvinění z maření policejního zákroku s trestní sazbou až pět let vězení.

Podle mluvčího Greenpeace byli zadržovaní aktivisté v pondělí za rozbřesku vyvezení z Murmanska a v nevytápěných vagonech míří do tisíc kilometrů vzdáleného Petrohradu. Ruské soudy je odmítají propustit na kauci, bez odezvy zůstávají i záruky, které chce v případě jejich osvobození poskytnout hnutí Greenpeace. Ve vyšetřovací vazbě mají být drženi přinejmenším do konce listopadu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse