Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rusko slaví „afghánskou potupu“

Česko

Poslanci schválili nový svátek – takzvaný Den mrtvých vojáků, který připadá na 15. února. Právě v tento den Rusové odešli z Afghánistánu.

MOSKVA/PRAHA Den, kdy sovětská vojska opustila poražena nepokořitelný Afghánistán, bude teď zařazen mezi památné. 15. únor je datum v Rusku hodně diskutované. Někteří ho pokládají za předzvěst nové, svobodné éry, jiný za symbol potupy, porážky a zrady.

Právě v tento den v roce 1989 odešel z Afghánistánu po deseti letech okupace poslední sovětský voják. Bez ohledu na řadu pochybností poslanci ruské Státní dumy tento týden nakonec schválili nový svátek s velmi dlouhým názvem: „Den památky na Rusy, kteří plnili své služební povinnosti za hranicemi vlasti.“ Nový zákon ale asi 15. únoru neodpáře lidovou podobu jeho označení. Říká se mu „Den mrtvých vojáků“. Doposud se vzpomínalo na vojáky internacionalisty neoficiálně. Po celém Rusku se každoročně kladly věnce a vydávaly se další podrobnosti o afghánské operaci. Není důvod předpokládat, že jen kvůli změně názvu tomu letos bude jinak. Jen akce budou již organizované státem.

Podle poslanců vládní strany Jednotné Rusko vedené premiérem Vladimirem Putinem bude oficiální charakter vzpomínkových slavností napomáhat „posílení vlastenectví občanů“. Veteráni 2. světové války ale mají své tradiční, vlastní svátky, a tak 15. únor bude patřit účastníkům všech válek, které vedla Moskva v zahraničí po roce 1945. Celkem šlo asi o 30 lokálních konfliktů, kterých se účastnilo jeden a půl milionu vojáků sovětské, respektive ruské armády. Podle údajů ruského ministerstva obrany z nich 25 tisíc zahynulo.

Těch, kteří padli ve válce s Čečenskem, se ale oficiální vzpomínky týkat nebudou – nebojovali v zahraničí, ale v rámci Ruska. Zato sovětští jedinci, kteří zahynuli při „osvobozování“ Československa v roce 1968 a následné dvacetileté okupaci, teď budou Kremlem oficiálně pokládáni za „padlé při plnění služebních povinností“. A nemusí jít jen o muže v uniformě – nová podoba svátku předpokládá, že vzpomínat se má i na civilisty.

Během deset let trvající afghánské operace měl Sovětský svaz ztratit 15 051 mužů, 250 vojáků je dodnes pokládáno za nezvěstné. Afghánská válka tak byla po druhé světové pro Moskvu zdaleka nejkrvavějším zahraničním konfliktem. „Afghánský syndrom“ je dodnes v Rusku aktuální téma – charakterizovaný je jako směs vzteku, potupy a deprese z prohrané války. Veteráni afghánské války jsou častými pachateli zločinů a patří mezi obávané bossy ruského podsvětí.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.