26. dubna 2010 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko vydalo nové vládě Kyrgyzstánu svrženého ministra vnitra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

BIŠKEK Z Moskvy do metropole středoasijského Kyrgyzstánu Biškeku byl ráno dopraven bývalý ministr vnitra svržené kyrgyzské vlády Moldomusa Kongantijev. Politika, jehož fyzickým napadením počátkem dubna začaly nepokoje vedoucí k pádu vlády, eskortovaly podle středoasijské agentury CAnews ruské úřady.

Kongantijeva v Moskvě podle ruského tisku zadržela ruská tajná policie a úřady ho obratem vydaly Kyrgyzstánu. Ministr vnitra byl v předvečer převratu 6. dubna napaden davem v severokyrgyzském Talasu a ubit téměř k smrti. Pouliční násilnosti přerostly v rozsáhlé nepokoje, které o den později vyvrcholily převratem.

Zraněného Kongantijeva do Moskvy tajně přes sousední Kazachstán dopravila na léčení jeho rodina. Po nuceném návratu do Biškeku byl umístěn do vyšetřovací vazby. Kyrgyzské úřady hned po převratu na bývalého ministra vnitra vydaly zatykač, stejně jako na bývalého premiéra Danijara Usenova a na Džanybeka Bakijeva, bratra svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

Vydáním Kongantijeva Moskva potvrdila své sympatie kyrgyzské prozatímní vládě. Sousední Bělorusko zvolilo opačný postup, když svrženého prezidenta Bakijeva, který se uchýlil do běloruské metropole Minsku, odmítlo kyrgyzským úřadům vydat a okázale mu poskytlo azyl.

V samotném Kyrgyzstánu vyvolala zpráva o nuceném návratu svrženého šéfa policie nové napětí. V Biškeku se dnes u parlamentní budovy shromáždili stoupenci Kongantijeva k protestní demonstraci, podle kyrgyzských médií přívrženci bývalého ministra zablokovali silnici spojující dvě největší města země Biškek a Oš.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz