11. dubna 2010 9:33, aktualizováno  16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko vylučuje technickou závadu letadla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Ve Smolensku vyšetřují příčiny nehody polského vládního speciálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Smolensku vyšetřují příčiny nehody polského vládního speciálu. | foto: ČTK

MOSKVA Ruští vyšetřovatelé dnes předběžně vyloučili technickou závadu letounu Tu-154 jako příčinu tragického sobotního neštěstí, při němž přišel u Smolenska o život polský prezident Lech Kaczyński a desítky polských politiků a armádních důstojníků.

V letadle měl být i Jaroslaw Kaczyński

Podle polského listu Rzeczpospolita měl na palubě nešťastného letadla cestovat i bratr polského prezidenta Lecha Kaczyńského Jaroslaw. V pátek večer se ale rozhodl, že vzhledem ke zdravotnímu stavu matky bratrů Kaczyńských zůstane ve Varšavě. Uvolněné místo obsadil poslanec Przemyslaw Gosiewski, který o účast v katyňských vzpomínkových akcích velmi stál.

"Měl strašnou radost, tolik chtěl v Katyni být," popisuje Rzeczpospolita reakci Gosiewského na uvolnění místa ve vládním letadle.

Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin po analýze zvukového záznamu černých skříněk novinářům řekl, že získané poznatky "vylučují technické problémy letounu".

Zvukové i datové záznamy černých skříněk analyzuje zvláštní komise, jejímiž členy jsou techničtí experti a vyšetřovatelé z Ruska i Polska. Skříňky byly předány do laboratoří Mezinárodního leteckého výboru, organizace, která od roku 1991 sdružuje letecké služby dvanácti bývalých států Sovětského svazu.

Na místě sobotní havárie u ruského Smolenska dnes pracuje přes 800 expertů a záchranářů, mezi nimi i 11 polských vyšetřovatelů. Podle agentury RIA Novosti polská strana ruské úřady požádala, alby zhruba do poloviny příštího týdne zanechala trosky letadla na místě neštěstí. Zbytky zničeného letadla do té doby bude střežit ruská policie. Podle vyšetřovatelů Rusko vyhovělo beze zbytku všem požadavkům, které polská strana vznesla.

Podle agentury RIA Novosti záznam černých skříněk, přestože byly poškozeny, potvrzuje dřívější informace, že pozemní služby vydaly pilotovi pokyn přistát na jiném letišti vzhledem k nepříznivým meteorologickým podmínkám. Pilot doporučení nedbal. Viditelnost na letišti Severnyj byla v době katastrofy asi 400 metrů.

Ostatky prezidenta jsou na cestě do Varšavy
Těla Lecha Kaczyńského, bývalého prezidenta v exilu Ryszarda Kaczorowského a místopředsedy Sejmu Krzysztofa Putry byly převezeny do Varšavy. Letadlo doprovázely stíhačky MIG-29.

Od zvláštního zpravodaj LN ve Varšavě


Na letišti obětem složili hold předseda senátu Bogdan Borusewicz a čestná stráž polské armády. Ostatky zbývajících obětí byly dopraveny do Moskvy k identifikaci. V případě ostatků prezidenta a jeho ženy to udělal dnes v noci Jaroslaw Kaczyński, bratr-dvojče zahynulé hlavy státu.

Tělo prezidenta bylo ve Smolensku s vojenskými poctami předáno před 13. hodinou SELČ polské straně. Obřadu se zúčastnil i ruský premiér Vladimir Putin, který osobně vede vyšetřování příčin nehody.

Tělo prezidenta Kaczyńského bylo ve Smolensku s vojenskými poctami předáno polské straně: u rakve stojí ruský premiér Vladimir Putin a polský velvyslanec v Rusku Jerzy Bahr.

Dva vrtulníky ruského ministerstva pro mimořádné situace v noci do Moskvy přepravily pozůstatky mrtvých. V moskevských soudních pitevnách probíhá jejich identifikace - zatím se podle agentury Interfax podařilo určit totožnost 24 mrtvých. Identifikovat některé z obětí bylo možné jen díky ošacení nebo osobním dokladům.

Podle ruské agentury RSN bylo do Moskvy dopraveno 98 rakví s pozůstatky mrtvých. V některých z nich jsou neidentifikovatelné části těl, takže počet rakví je vyšší, než celkový počet mrtvých. Ten podle dnešních zpráv ruských médií činí 96, nikoli původně oznámených 97. Jeden z předpokládaných cestujících nakonec ve Varšavě do letadla nenastoupil.

Dvojjazyčná horká linka
Polští pozůstalí jsou v Moskvě podle starosty Jurije Lužkova očekáváni odpoledne. Moskevská radnice pro ně vyhradila 300 míst ve třech hotelech, kde budou podle Lužkova ubytováni "bez zbytečných formalit".

Pro pozůstalé je připravena zdravotnická i psychologická pomoc. Veškeré náklady spojené s jejich pobytem uhradí Rusko. Funguje také dvojjazyčná "horká linka", která poskytuje informace pozůstalým.

Státní smutek vyhlásily i Litva, Brazílie nebo Česko

Do Smolenska dnes přiletěly další polské delegace, aby na místě katastrofy uctily památku mrtvých. Na vojenském letišti Severnyj například položila květiny delegace krakovského Institutu národní pamětí, jehož ředitel Janusz Kurtyka při neštěstí zahynul. Poláci, kteří přijíždějí do Smolenska, ale zatím nemají možnost navštívit místo pádu letadla, které je obklíčeno ruskou policií. Do prostoru katastrofy mají přístup jen vyšetřovatelé.

Kromě státního smutku vyhlášeného v Polsku a Rusku vyhlásily smutek i Litva a Brazílie, kde žijí silné menšiny Poláků, také Česká republika.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.