Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusko vyzbrojí armádu libyjského generála Haftara. I přes zbrojní embargo

Svět

  12:50
TRIPOLIS - Rusko souhlasilo s tím, že vyzbrojí jednotky libyjského generála Chalífy Haftara. S odvoláním na alžírský armádní zdroj o tom ve středu informoval server Middle East Eye (MEE). Alžírsko působí jako prostředník v regionu a podle MEE také stojí za Haftarem.

Ilustrační foto foto: Reuters

Tento generál má vlastní oddíly a bojuje s nimi proti radikálům hlavně na východě Libye. Nedávno ho pozvala posádka ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov na palubu, když loď končila svou syrskou misi ve Středozemním moři.

Kaddáfího duch dál straší Evropu. Zničená Libye je po Sýrii největším zdrojem migrantů

Haftar má vlastní oddíly zvané Libyjská národní armáda (LNA), k níž se připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Tyto oddíly bojují proti teroristům a loni obsadily také ropné terminály, jež předtím kontrolovaly teroristé. Za Haftarem stojí parlament, který sídlí na východě země, ale který neodhlasoval důvěru vládě, jež pracuje v Tripolisu.

„Nebudeme donekonečna čekat, než se politici v Libyi dohodnou. Je potřeba, aby bylo v Libyi nastoleno právo. Země potřebuje silnou armáda, schopnou zajistit bezpečnost v hranicích státu. Sdílíme názor Ruska,“ citoval MEE svůj alžírský zdroj.

S ruskou obrněnou technikou, komunikačním a monitorovacím zařízením se Haftar může stát nejsilnějším hráčem v rozdrobené Libyi. Podle MEE Rusové v roce 2010 žádali Alžírsko, aby jim otevřelo námořní základnu u Vahránu. Tehdy to Alžírsko odmítlo, nyní změnilo názor.

Lukrativní kontrakt přes Alžírsko

Jak napsal MEE, Rusku jde o obnovení vlivu, který mělo v Libyi před svržením Muammara Kaddáfího v roce 2011. Před jeho pádem Rusko uzavřelo s Libyí lukrativní zbrojní kontrakt v hodnotě čtyř miliard dolarů (100 miliard Kč). Pomáhalo také s výcvikem armády a Libye byla jeho významným spojencem.

„Spolupráce se bude v následujících měsících lépe koordinovat. Haftar Rusku zajistí přístup k libyjským přístavům a také letištím,“ řekl zdroj MEE. Haftar o tom jednal už při své návštěvě Moskvy loni v listopadu.

Kvůli zbrojnímu embargu OSN nemůže Moskva vyzbrojovat Haftara přímo. „Haftar se původně obrátil na spojenecký Egypt a Spojené arabské emiráty, jejichž výzbroj je ale hlavně americká. Řešením proto bylo Alžírsko, které má 90 procent svých zbraní z Ruska. Rozhodlo se, že některé z nich mohou být předány do Libye. Nebude to skutečný obchod, řekněme, že půjde spíš o formu podpory, která bude vyhovovat všem,“ řekl zdroj MEE.

Ačkoli Alžírsko nemá v Haftara plnou důvěru, chápe prý, že je nyní jediný, kdo dokáže v Libyi zajisti aspoň minimální stabilitu.

Haftar byl kdysi stoupencem Kaddáfího, ale později se od něj odvrátil a patřil k těm, kdo se zasadili o jeho svržení. Dnes velí podle odhadů asi 60 tisíc ozbrojeným mužům. Ačkoli nejde o armádu spadající pod libyjskou vládu, přijetím na letadlové lodi dali Rusové podle MEE najevo, že ho považují za jediného velitele libyjských ozbrojených sil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!