Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusko chce mezinárodní kontrolu syrských chemických zbraní

Svět

  16:24aktualizováno  19:32
MOSKVA - Rusko by se pokusilo přesvědčit Sýrii, aby podřídila své chemické zbraně mezinárodní kontrole, pokud by to odvrátilo plány USA na vojenský úder. V Moskvě to prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ministr ale zatím neví, zda Damašek bude s takovým návrhem souhlasit.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov foto: Reuters

"Není nám známo, zda by s tím Sýrie souhlasila, ale pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," uvedl ruský ministr v prohlášení pro tisk.

Americký ministr obrany John Kerry v pondělí vyzval syrského vládce Bašára Asada, aby se vzdal všech chemických zbraní "do posledního kusu", chce-li se vyvarovat útoku. Prezident Bašár Asad by podle Kerryho mohl odvrátit zásah v Sýrii, pokud by do týdne odevzdal všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Šéf americké diplomacie ale zároveň vyslovil pochyby o tom, že by se něco takového mohlo stát.

Čtěte véce o výzvě Johna Kerryho:

Lavrov žádá i zničení chemického arzenálu

K likvidaci chemického arzenálu Sýrii vyzval i Lavrov. "Vyzýváme syrské vedení nejen k tomu, aby sklady svých chemických zbraní dalo pod mezinárodní kontrolu, ale i k následnému zničení chemického arzenálu. Sýrie by se měla plnohodnotně připojit ke smlouvě o zákazu chemických zbraní," uvedl v prohlášení Lavrov.

Lavrov  v Moskvě jednal se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a Damašek už ruský návrh jeho prostřednictvím dostal. "Očekáváme rychlou a doufejme souhlasnou odpověď," konstatoval Lavrov.

Rusko a USA názor na řešení syrské krize dosud výrazně rozděloval a shodu minulý týden nepřineslo ani jednání prezidentů obou zemí Vladimira Putina a Baracka Obamy na petrohradském summitu skupiny G20. V pondělí se Moskva a Washington kvůli chystanému americkému útoku na Sýrii znovu střetly, tentokrát na půdě Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni.

Čtěte více o možném zásahu reaktoru v Damašku:

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo MAAE, aby analyzovala rizika, která by vznikla, kdyby se terčem amerického útoku stal syrský jaderný reaktor u Damašku. Americký zástupce v MAAE Joseph Macmanus se proti ruskému návrhu ohradil s tím, že ruská výzva je "silně spekulativní" a MAAE není oprávněna takovou analýzu provést.

Vedení MAAE oznámilo, že ruský návrh zvažuje. Upozornilo ale, že jde o "komplikovanou otázku", a to jak z technického, tak i z politického a právního hlediska. Podle ruských médií nepanuje mezi 35 delegáty MAAE na ruský návrh jednotný názor.

Sýrie reaktor využívá k vědeckým účelům a podle expertů MAAE obsahuje asi jeden kilogram vysoce obohaceného uranu. Takové množství je jen zlomkem objemu nutného k sestavení jaderné bomby. Reaktor nedávno navštívili kontrolní inspektoři MAAE.

Reagovat na syrský chemický útok chce už 25 zemí

Dalších čtrnáct států podepsalo dokument, který viní syrský režim z použití chemických zbraní a žádá silnou mezinárodní odpověď. Novými signatáři jsou podle Bílého domu z evropských zemí Německo, Dánsko, Maďarsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Chorvatsko, Kosovo, Rumunsko a Albánie. Podpis dále připojili Katar, Spojené arabské emiráty, Maroko a Honduras.

Již dříve kromě USA dokument podepsaly Austrálie, Kanada, Francie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Španělsko, Turecko a Británie. Z osmadvaceti členských států NATO jich podpis připojilo šestnáct.

Autoři: ,