Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Putinova černá listina: Do Ruska nesmí Schwarzenberg, Štětina či Füle

Evropa

  9:31aktualizováno  10:36
PRAHA - Kreml sestavil černou listinu. Nově tak Rusko zakázalo vstup mimo jiné i čtyřem českým politikům: Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Vyplývá to z informací finské televize YLE.

Prezident Ruské federace Vladimir Putin. foto: Reuters

„Asi děláme s kolegou Schwarzenbergem svou práci dobře, když nám zakazují byť jen vstup,“ reagoval v rozhovoru pro server Lidovky.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Mají to nejspíš dluhodobě zmapované. Několikrát jsem byl na Ukrajině, ve sněmovně dlouhodobě vystupuji konzistentně na téma Ukrajina, Rusko a sankce. A byli jsme nejhlasitější v dodávkách zbraní Ukrajině. Ale přesné důvody asi ví jenom v Rusku,“ řekl Ženíšek.

Na sankčním seznamu Ruska je celkem 89 evropských politiků a diplomatů, upřesnil server iDnes.cz. Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek řekl, že se jedná o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. „Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat,“ řekl Sobotka při návštěvě Jihočeského kraje. 

„Budeme chtít vysvětlení. Pro tyto ruské kroky neexistuje právní základ. Naši reakci budeme koordinovat s partnery z EU,“ reagoval pro server Lidovky.cz ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

‚Nežádoucí‘ Schwarzenberg: Je to vyznamenání od Putina, lezeme jim na nervy

V tiskovém prohlášení Sobotka později doplnil, že pro postup ruské strany nevidí opodstatnění. „Tento krok odporuje dobré diplomatické praxi. Budeme požadovat od Ruské federace vysvětlení a zároveň budeme postup koordinovat s našimi unijními partnery,“ sdělil premiér.

„Je to jednostranné vyhlášení ruskou stranou. Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

Evropská unie loni zavedla vůči Rusku hospodářské sankce a vytvořila sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty. Rusko následně již dříve uvalilo embargo na dovoz potravin z EU a tento čtvrtek podle Rutteho zaslalo ambasádám seznam evropských politiků, kterým zakázalo vstup na ruské území.

V Česku nejvíc Rusko provokují politici TOP09

Podle finské televize je na ruském seznamu bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg, který je v současnosti předsedou zahraničního výboru Sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě kritizuje. Spolu s ním je na seznamu místopředseda TOP 09 Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle a europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva.

Štětina už mi gratuloval, že jsme v dobré společnosti, směje se v Rusku nežádoucí Ženíšek

„Listina není založena na mezinárodním právu, není transparentní a není možné ji nějakým způsobem napadnout,“ řekl k ruskému seznamu nizozemský premiér Rutte, citovaný agenturou AFP. Mluvčí diplomacie EU podle AFP uvedla, že Rusko sice v posledních měsících neumožnilo vstup některým evropským politikům, žádný oficiální seznam však dosud nedodalo. Unie prý nicméně zaznamenala, že Rusko seznam předalo ambasádám. „Nemáme ale žádné informace o jeho právním základě nebo o kritériích, dodala.

Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle a europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva.

Štětina řekl, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba - pozn. ČTK) už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. „Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu,“ uvedl Štětina.

Také Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. „Když jsem se podíval na ta ostatní jména, tak jsem zjistil, že jsem ve velmi slušném klubu. Považuji to za vyznamenání,“ řekl Schwarzenberg.

Jak se Češi ze sankčního seznamu angažovalo proti Rusku?

  • Karel Schwarzenberg (77) - předsedá zahraničnímu výboru Sněmovny (od prosince 2013) a stojí v čele TOP 09 (od listopadu 2009); exministr zahraničí (leden 2007- květen 2009 a červenec 2010- červenec 2013). Kroky Ruska na Ukrajině kritizuje dlouhodobě. Například ruské obsazení Krymu loni v březnu přirovnal k anexi Sudet Německem v roce 1938. V čele diplomacie mimo jiné v srpnu 2012 vyjádřil obavy, že vývoj v Rusku směřuje k omezování projevů občanské společnosti; reagoval tak na nepodmíněný trest vězení pro členky punkové skupiny Pussy Riot.
  • Jaromír Štětina (71) - novinář, europoslanec (od července 2014) a bývalý senátor za TOP 09 (listopad 2004-červen 2014). Po vypuknutí revoluce na Ukrajině na podzim 2013 několikrát navštívil Kyjev, kde podpořil protesty Ukrajinců v ulicích. Loni v květnu jako pozorovatel OBSE dohlížel na volby ukrajinského prezidenta. Moskvu kritizuje dlouhodobě, za což se stal podle svých slov nežádoucí osobou v Rusku už v 90. letech. Tehdy byl šéfredaktorem agentury Epicentrum (1994-2004) a jako reportér se specializoval na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe.
  • Marek Ženíšek (36) - místopředseda TOP 09 (od listopadu 2009). Od prosince 2013 je ve Sněmovně ve výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu či v delegaci do Parlamentního shromáždění OBSE. Loni v březnu po ruské anexi Krymu ve Sněmovně neúspěšně navrhoval usnesení, v němž se hovořilo o "imperiálních nárocích Ruska" a možném ohrožení suverenity ČR a jež vyzývalo vládu k prosazování hospodářských sankcí vůči Moskvě. Loni v květnu jako pozorovatel OBSE dohlížel na volby prezidenta Ukrajiny. Letos začátkem roku podepsal mezinárodní apel Odvahu a vůli!, vzniklou v ČR, která vyzývá šéfy států NATO, Evropy a Austrálie k adekvátní reakci na agresivní politiku Ruska.

Autoři: ,