16. srpna 2010 19:52, aktualizováno  21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ruský raper z vězení venku. V nové písni si s policií 'vyrovnává účty'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruský raper | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský raper |

MOSKVA Ruský raper Noize MC, považovaný za jednoho z nejpopulárnějších ruských raperů, je znám útoky proti režimu. Kvůli svým songům si počátkem srpna odseděl deset dnů.

Nyní si s policií "vyrovnal" účty. Hned po propuštění totiž natočil novou písničku, v níž se policistům ironicky omlouvá a děkuje za "deset dnů v ráji".

"Chtěl bych se omluvit volgogradské policii. Jsou to výborní chlapci a mají zásady. Skvěle mě krmili, báječně se chovali, hotové sanatorium. (...). Vůbec mě měli zastřelit.

Děkuji za nejlepších deset dnů. Jaký žal, že mě nakonec pustili," skanduje rapper v písničce.

Se slovy však v klipu kontrastují záběry z brutálních policejních zákroků a zpěvák označuje "Stalingrad" (dřívější název Volgogradu) za "metropoli našeho policejního státu".Noize MC, občanským jménem Ivan Alexejev, pohoršil policisty svým vystoupením koncem července na hudebním festivalu v městě na Volze. V textu jedné písně je označil za zvířata a obvinil z brutality.

"Občane, stůj! Naval prachy, odevzdej ledviny a odchod! Zapomeň, spolkni to, buď v klidu," zpíval ve Volgogradu. Vzápětí byl zpěvák odveden z pódia a obviněn z výtržnictví.

Byl prý namol a narušoval veřejný pořádek
Podle volgogradské policie byl prý Alexejev namol, porušoval veřejný pořádek sprostou mluvou a znevažoval práci policie. Soud dal strážcům zákona za pravdu.

Ještě před soudem se zpěvák policii omluvil, což později vysvětlil obavou z až ročního vězení, které mu mohlo hrozit za veřejné znevážení představitelů moci. Ve vězení sice první dny byly tvrdé, ale fyzické násilí neokusil a po rozruchu v médiích se někteří strážci začali chovat "naprosto normálně", byl dokonce přeložen do lepší cely, kde místo 18 vězňů bylo jen šest. Vždyť zpěvákovy písničky poslouchají i ratolesti volgogradských policistů.

Noize MC, považovaný za jednoho z nejpopulárnějších ruských rapperů, je znám útoky proti režimu. V textech svých písní tvrdě kritizuje oligarchy a další zbohatlíky. Celostátní popularitu mu vydobyl hit Mercedes 666 o únorové havárii limuzíny viceprezidenta mocné ropné společnosti Lukoil, při níž zahynuly dvě ženy.

Po propuštění z vězení měl Noize MC vystupovat na dalším hudebním festivalu v Povolží, v Čeboksarech, ale koncert pořadatelé nečekaně zrušili. Podle zpěvákovy webové stránky bylo vystoupení zakázáno "shora".

Všudypřítomná korupce a dokázané případy mučení lidí na policejních služebnách učinily z policie v Rusku ne příliš váženou instituci. Prezident Dmitrij Medveděv slíbil, že policii zreformuje v rámci vyhlášeného boje proti rozšířenému úplatkářství. O zdaru reformy však pochybuje nejen Noice MC.

"Reformu, která by zahájila boj s policejní svévolí, nelze provést bez kádrových čistek. Spuštění opravdové reformy by vyžadovalo desítky ukázkových trestných případů po celé policejní hierarchii. Ale zlomit systém zabředlý do korupce a klanových dohod se nikdo neodhodlá," napsal ve svém nejnovějším čísle časopis Russkij Newsweek. Podobně pesimističtí jsou i další komentátoři.

ČTK