Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ruským patriarchou se stal Kirill

Svět

  20:13aktualizováno  20:43
MOSKVA - Sněm ruské pravoslavné církve zvolil novým patriarchou metropolitu Kirilla, který stál dočasně v čele církve od loňského úmrtí předchozího patriarchy Alexije II. Výsledek tajné volby byl oznámen v přímém televizním přenosu. Kirill vzápětí volbu přijal; úřadu se ujme 1. února.

Metropolita Kirill foto: AFP

Ke zvolení 16. patriarchy Moskvy a vší Rusi, jak zní oficiální titul
nejvyššího hodnostáře, stačilo jediné kolo. Kirill, označovaný za vůdce reformního křídla církve, získal 508 hlasů. Jeho soupeř, vůdce
konzervativců, metropolita Kliment 169. Ještě před hlasováním z klání odstoupil třetí oficiální kandidát, minský metropolita Filaret, který vybídl své stoupence podpořit Kirilla v zájmu zachování jednoty církve. Žádný další uchazeč už nebyl na sněmu navržen.

Kirillův předchůdce v čele ruské církve Alexij byl v minulosti nucen
opakovaně odmítat podezření, že byl za sovětských dob nucen spolupracovat se sovětskou tajnou policií KGB, prý podobně jako jiní ruští biskupové, včetně Kirilla a Klimenta. Během drsné předvolební kampaně však Kirillovi odpůrci sahali po jiných obviněních, od údajné účasti na skandálu okolo bezcelního dovozu tabáku a alkoholu v 90. letech, přes nařčení ze "sodomie" až po obvinění ze "zrady pravoslaví" a sympatií ke katolicismu.

Kirill (62) byl donedávna "šéfem diplomacie" moskevského patriarchátu a několikrát se setkal s papežem. Dal však už najevo, že setkání hlav obou církví má předcházet urovnání sporných otázek. Často také vystupoval v médiích. Dokonce nedávno v televizní soutěži o nejvýznamnější osobnost ruských dějin osobně přispěl k vítězství knížete Alexandra Něvského nad komunistickým diktátorem Josifem Stalinem.

Kliment (59) je spíše "mužem z pozadí". V patriarchátu měl dosud na starosti "církevní administrativu". Mezi oběma metropolity a soupeři prý panuje i osobní nepřátelství.

Ruská církev je největší z pravoslavných církví. Hlásí se k ní na 165
milionů věřících z 64 zemí světa, zastoupených na dnešním sněmu v moskevském chrámu Krista Spasitele; nejvíce jich je však v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku a Moldavsku. Během více než 18 let Alexijova působení výrazně zesílila a sblížila se i s Kremlem.

Ruští komentátoři si kladou hlavně otázku, zda s novým patriarchou nebude výrazněji zasahovat i do politického života země. Sám Kirill v dnešním projevu před sněmem hovořil o "vzájemném nevměšování" i "partnerství" státu a církve.

Autoři: ,