16. srpna 2010 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové: Poláky jsme před špatným stavem letiště ve Smolensku varovali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ruští vojáci vyměňují žárovky na letišti ve Smolensku po nehodě polského letounu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští vojáci vyměňují žárovky na letišti ve Smolensku po nehodě polského letounu | foto: news.vitebsk.cc

MOSKVA Ruské ministerstvo zahraničí prý v březnu oficiálně varovalo polskou stranu před tím, že letiště ve Smolensku, kde v dubnu havaroval speciál s prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě, je zanedbané a že se nehodí pro přistávání civilních letadel. Letecké neštěstí z 10. dubna nepřežil nikdo z 96 cestujících.

Ministerstva zahraničí ve Varšavě a v Moskvě spolu jednala o cestě polské delegace do Smolenska, která měla připravit připomínkové akce k 70. výročí masakru v nedaleké Katyni. Při něm tajná sovětská policie NKVD zavraždila tisíce Poláků. Polského velvyslance v Moskvě Jerzyho Bahra podle dnešního vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna šéf evropského oddělení na ruském ministerstvu zahraničí Sergej Něčajev upozorňoval na špatné podmínky na smolenském letišti.

"Něčajev informoval, že jakékoliv používání letiště ve Smolensku může znamenat závažný problém," psal podle Dzienniku Bahr v depeši do Varšavy.

Na letišti chyběly například agregáty na výrobu elektrického proudu nebo zařízení pro údržbu startovací dráhy. Rusové Poláky upozorňovali, že nefunkční vojenské letiště ve Smolensku se využívá jen příležitostně.

Pro zvětšení klikněte na obrázekVojenske letiste Smolensk-Sever

Polská skupina připravující tryznu v Katyni nakonec přistála v Moskvě a do Smolenska dojela autem, protože od Rusů nedostala povolení k přistání na tamním letišti. Nicméně 7. dubna na ně přiletělo letadlo s delegací, v jejímž čele stál premiér Donald Tusk. O tři dny později se měla památce obětí katyňského masakru poklonit druhá polská delegace. Vedl ji prezident Lech Kaczyński. Toho dne nad Smolenskem ležela hustá mlha a stroj se krátce před přistáním zřítil.

Jak uvádí Dziennik, úředníci polského ministerstva zahraničí během stále trvajícího vyšetřování katastrofy uvedli, že pro přistání premiéra i prezidenta ve Smolensku bylo potřebné rozhodnutí ruského premiéra Vladimira Putina. "Podle mých informací (nás) ruská strana ujistila, že smolenské letiště bude připravené na přijetí návštěvy premiéra Tuska," vypověděla v červnu před polskými vyšetřovateli jedna z pracovnic premiérovy kanceláře.

Ve stejném duchu mluvil i šéf oddělení ministerstva zahraničí odpovědného za vztahy s Ruskem. "Rusové ujišťovali, že to letiště bude připravené na přílet našich delegací," řekl. Podle Dzienniku ale zároveň podotkl, že ruská strana Varšavu neinformovala o tom, jaké práce na smolenském letišti hodlá před příletem obou speciálů z Polska udělat.

Polsko požádalo Rusko, aby mu předalo informace o tom, v jakém stavu bylo letiště ve Smolensku před neštěstím z 10. dubna. Polští vyšetřovatelé by se také chtěli dozvědět, jakou techniku tam Rusové přivezli před příletem premiéra Tuska a jeho ruského kolegy Putina a zda ta samá zařízení fungovala i 10. dubna. Nicméně ruská strana zatím žádost Polska nesplnila.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz