Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusové se obávají amerických raket v Rumunsku

Svět

  15:16aktualizováno  5. února 13:15
BUKUREŠŤ/MOSKVA - Rumunská nejvyšší rada obrany země včera schválila plán Spojených států rozmístit v této balkánské zemi pozemní prvky nového systému protiraketové obrany. V Rusku zatím plán Spojených států na rozmístění radarových komponentů vyvolává rozporuplné reakce.

Rumunský prezident Traian Basescu.

"Rada schválila americký návrh na zapojení Rumunska do systému protiraketového štítu," řekl rumunský prezident Traian Basescu, podle nějž americký návrh předpokládá zapojení Rumunska do systému proti "potenciálním útokům balistickými raketami nebo raketami středního doletu".

Basescu neprozradil další podrobnosti, zvlášť však zdůraznil, že účast Rumunska na novém projektu není namířena proti Moskvě. "Nový systém není proti Rusku. To chci kategoricky zdůraznit, Rumunsko nebude hostitelem systému namířeného proti Rusku, ale proti jiným hrozbám," ujistil rumunský prezident.

Rozporuplné odezvy z Ruska

Za "reálnou hrozbu ruské bezpečnosti" označil rumunsko-americké plány šéfredaktor ruského odborného časopisu Nacionalnaja oborona a poradce ministerstva obrany Igor Korotčenko.

"Jde o plán na využití nových raket SM-3, což může nepochybně značně oslabit možnosti Ruska ve sféře jaderného odstrašení," řekl dnes agentuře Ria Novosti. Bývalý člen generálního štábu ruských ozbrojených sil dodal, že rakety SM-3 mohou po plánované modernizaci ničit ruské mezikontinentální balistické střely v počátečních stádiích jejich letu.

Korotčenko doporučil ruské armádě, aby v reakci na americké plány označila prvky budoucího protiraketového systému za "potenciální hlavní cíle útoku ruských raketových sil". Armáda a politické vedení v Rumunsku si podle něj musejí uvědomit, že Rusko neponechá americko-rumunský plán "bez náležité odpovědi".

Opačného mínění je jiný ruský expert, šéf moskevského Ústavu pro strategické analýzy Alexandr Konovalov. V rozhovoru pro moskevský rozhlas dnes řekl, že americké vojenské plány v Rumunsku nemohou Rusko nijak ohrozit.

Rakety, které mají být součástí amerického systému, byly podle Konovalova původně určeny pro vojenská plavidla. Mají mnohem menší dosah, než rakety plánované pro systém, jenž měl být původně umístěn v Česku a Polsku.

"Verze vhodná pro pozemní nasazení zatím neexistuje a měla by být vytvořena někdy v roce 2015. Pokud nový typ nezvětší svůj nynější dosah 500 kilometrů, nemohou rakety z Rumunska Rusko ohrozit," prohlásil ruský expert. Sám fakt, že systém má být umístěn v Rumunsku, ukazuje spíš na snahu odvrátit hrozbu z jihu, tedy z Íránu, dodal.

V Rumunsku USA původně s výstavbou žádného z hlavních protiraketových prvků protiraketového štítu nepočítaly. Na černomořském pobřeží však Washington má americkou vojenskou základnu.

Ochranný deštník proti Íránu a KLDR

Překvapivé oznámení pravděpodobně souvisí s dosud blíže nespecifikovanými novými plány amerického prezidenta Baracka Obamy, který upustil od původního projektu umístění základen americké protiraketové obrany v České republice a Polsku.

Původní projekt z éry Obamova předchůdce George Bushe dráždil především Rusko, které se obávalo ohrožení svého vlastního jaderného arzenálu a naznačovalo, že Washington zasahuje do jeho sféry vlivu. Oficiálně přitom měly evropské prvky amerického systému vytvořit ochranný deštník proti případnému ohrožení ze zemí jako jsou Írán nebo Severní Korea.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!