Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusové se vracejí k samohonce. Hrdlem prolili miliardy litrů alkoholu

USA

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Vloni Rusové vypili 2,3 miliardy litrů alkoholu. Nekonzumují nejvíc vodky na hlavu, ale hrdlem jim protéká ten nejméně kvalitní mok. Důvody? Ekonomická krize, snižování kupní síly obyvatelstva, ale i pokus omezit spotřebu alkoholu z moci úřední.

Rusové a vodka. foto: APReuters

K domácí pálence se v Rusku neuchylují už jen notoričtí pijáci, ale i běžní občasní spotřebitelé. Problémem se musela opět zabývat vláda. Jak oznámil vicepremiér Alexandr Chloponin, došla k neblahému zjištění: vloni v Rusku vzrostl nelegální obrat vodky třikrát. To je obrovský nárůst, dokonce i pro experty nečekaný.

Domácí kvalita?

Podle odborníků z Ruské inspekce pro regulaci trhu s alkoholem se stejně tak zvýšil i byznys s přístroji na pálení domácí lihoviny. Útěchou může být zjištění, že neroste spotřeba jako taková, ale „jen“ spotřeba vodky domácí. A v tomto případě rozhodně neplatí, že co je domácí, je také nejkvalitnější.

Ruský recept na krizi: Méně jezte, pijte vodku a místo rtěnky červená řepa

Zatímco v roce 2013 byl rozdíl mezi legálně vyrobenou vodkou a jejím prodejem spotřebitelům 7,3 procenta, vloni už to bylo 22,5 procenta. Skoro čtvrtina prodávaného tradičního ruského moku tedy pochází z nelegálních palíren. A to je třeba ještě připočíst vodku, kterou si i ve slušných ruských rodinách prostě vypálí pro vlastní spotřebu.

Obrovský nárůst zájmu o destilační přístroje je pro ruskou současnou realitu příznačný – za uplynulý rok se jejich prodej zvýšil až pětkrát. A s ním i spotřeba cukru, která stoupla skoro o sedm procent. Vládní komise pro zvýšení konkurenceschopnosti a regulování trhu s alkoholem je v šoku. 

„Máme jasná svědectví o tom, že u nás bohužel roste stínový obrat alkoholické produkce,“ prohlásil diplomaticky Chloponin. Jeho komise existuje od loňského léta a zatím boj se samohonkou prohrává. Ostatně není to poprvé, co se v ruské historii vedení země pokoušelo pijáky zastrašit či jim najít jinou zábavu, přeorientovat je na pivo a víno. Vždy bez výsledku.

Drahý alhokol je problém

Jako už několikrát v ruské historii experti opět konstatují: ruská společnost nebyla připravena na zdražování legálního alkoholu. „Příjmy lidí nevzrostly, takže chudší lidé museli za vodku z obchodů najít náhradu,“ vysvětlil šéf Ruské inspekce pro regulaci trhu s alkoholem Igor Čujan. 

Přesto, že zákonem stanovené minimální ceny vodky byly vloni sníženy z 220 rublů na 185 za půllitrovou lahev, spotřebitel se do legálních obchodů nehrne. Aby se tak stalo, musela by ta nejlevnější půllitrovka vodky stát pouhých 50 rublů nebo by se minimální příjem Rusů musel vyšplhat na 25 tisíc rublů. Což nehrozí. 

Žádná vodka o víkendu. Rusko vytáhlo do boje proti alkoholismu

„V USA, Francii, Německu si může nezaměstnaný za svou podporu koupit přes 200 lahví tvrdého alkoholu. U nás pracující člověk s měsíční mzdou 10–12 tisíc rublů dosáhne na 40 lahví. Ve vztahu k příjmům je u nás alkohol až sedmkrát dražší než jinde ve světě,“ uvedl šéf Centra pro sledování federálního a regionálních trhů s alkoholem Vadim Drobiz.

Putin přikázal abstinovat

Vláda teď přemýšlí, co dál. Vicepremiér Chloponin navrhuje opět zpřísnit represe – za nelegální destilaci a prodej samohonky tvrdé tresty. Má vzniknout i další vládní komise s úkolem „dealkoholizace obyvatelstva“.

Každopádně úředníci budou muset rychle vymyslet něco, co zabere. Ruský prezident Vladimir Putin totiž přikázal za každou cenu snížit spotřebu tvrdého alkoholu v Rusku nejpozději do roku 2020. Utěšovat se může zjištěním, že podle Světové zdravotnické organizace na ruskou hlavu připadá 15 litrů vypitého tvrdého alkoholu ročně. Což není světový rekord. Bělorusové a Moldavané konzumují ještě o něco víc.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...