15. února 2009 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové si připomněli stažení vojsk z Afghánistánu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Rusové si připomněli 20. výročí stažení vojsk z Afghánistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové si připomněli 20. výročí stažení vojsk z Afghánistánu | foto: AFP

MOSKVA/KÁBUL Rusko si dnes připomnělo 20. výročí stažení sovětských vojsk z Afghánistánu. Odchodem posledního vojáka sovětské armády z Afghánistánu skončila jedna kapitola dějin, která měla být jen krátkou operací na podporu afghánských spojenců, ale změnila se v krvavou válku táhnoucí se téměř deset let.

"Neočekávali jsme, že válka vezme takový obrat," řekl agentuře AFP ruský veterán Ruslan Aušev. Podle něho Rusko "asi zvolilo špatnou strategii". "Neměli jsme tam posílat naše vojska," řekl tento bývalý generál. "V určitéchvíli jsme se dopustili vojenské chyby, která vedla k chybě politické," dodal.

Tento názor sdílí podle nedávného průzkumu veřejného mínění většina Rusů: 47 procent ruských obyvatel si myslí, že invaze do Afghánistánu byla politickým dobrodružstvím, do kterého zemi zatáhli neodpovědní politici. Za této války, po níž následoval rozpad Sovětského svazu a v Afghánistánu nastoupilo k moci fundamentalistické hnutí Taliban, zahynulo více než 13.000 sovětských vojáků a kolem milionu Afghánců.

Politici ale využili dnešního výročí, aby ocenili "hrdinství sovětských
vojáků". Dolní komora parlamentu přijala rezoluci, která oceňuje, že vojáci "zůstali věrni vojenské přísaze a při plnění svých úkolů projevili odvahu, sílu a hrdinství".

Vzpomínkové akce byly ovšem v Rusku velmi diskrétní: k hrobu Neznámého vojína u zdi moskevského Kremlu byly položeny kytice květin a váleční veteráni byli vyznamenáni medailemi. Mnozí z nich si ale stěžují, že dostávají malé finanční kompenzace.

Experti často poukazují na paralely a rozdíly mezi vojenskými operacemi, které vedou dnes západní vojska v Afghánistánu, a sovětskou invazí. "Sověti nebyli nikdy konfrontováni s něčím takovým, jako je Taliban," řekl expert Evropské rady pro zahraniční vztahy Daniel Korski. Generál Aušev ale soudí, že sovětská zkušenost je pro Západ užitečná. "Před dvěma desetiletími jsme chtěli vytvořit sovětský Afghánistán. Ale pokud chceme stabilní Afghánistán, musíme dát Afgháncům příležitost budovat si
svůj vlastní stát," dodal.

Moskva se dvacet let po stažení z Afghánistánu a po válce s Gruzií snaží posílit svoji přítomnost ve střední Asii. Rusko oznámilo, že umožní Američanům tranzit nevojenského zásobování zahraničních jednotek v Afghánistánu, když USA budou muset zavřít svoji vojenskou základnu v Kyrgyzstánu.

ČTK
  • 24Diskuse