28. června 2010 16:51, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové tvrdí, že šéf BP Hayward končí. Firma to popírá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tony Hayward | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Hayward | foto: Reuters

MOSKVA Britská ropná společnost BP popřela zprávy z Ruska, podle nichž generální ředitel firmy Tony Hayward kvůli úniku ropy v Mexickém zálivu v nejbližší době odstoupí.

O Haywardově rezignaci mluvil těsně před svou schůzkou s šéfem BP místopředseda ruské vlády Igor Sečin. Po ní Sečinovi asistenti sdělili, že vicepremiér s Haywardem o jeho rezignaci nemluvil.

"O otázce Haywardovy rezignace se nediskutovalo," řekl po schůzce agentuře Reuters zástupce Sečinovy kanceláře. Šéf BP podle něj potvrdil závazek firmy ke strategickému partnerství s ruskými společnostmi v rámci dosavadních i budoucích projektů. BP má v Rusku společný podnik TNK-BP, jehož těžba se na celosvětové produkci BP podílí zhruba čtvrtinou.

Přečtěte si také

"Víme, že Tony Hayward odchází z funkce a uvede svého nástupce," řekl novinářům před schůzkou Sečin. Ten se ve vládě stará o ropný průmysl a je předsedou správní rady největší ruské státní ropné společnosti Rosněfť. "Tony Hayward zůstává generálním ředitelem. O žádné změně v této funkci se nediskutuje," reagoval na to mluvčí londýnského ústředí BP Andrew Gowers.


Hayward přijel do Moskvy poprvé od dubnového výbuchu na vrtu Deepwater Horizon, odkud už přes dva měsíce uniká velké množství ropy do Mexického zálivu a zamořuje části amerického pobřeží. BP a Hayward jsou kvůli nejhorší ropné katastrofě v dějinách USA pod těžkým tlakem a společnost bude kvůli ní nést mnohamiliardové náklady.

Budoucnost BP již kvůli katastrofě zpochybnil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ruský velvyslanec v Londýně řekl, že Moskva požaduje od BP garance, že celý případ neohrozí aktivity společného podniku v Rusku. Mluvčí BP sdělil, že Hayward měl dorazit na pravidelnou návštěvu Moskvy o něco dříve, musel ji však kvůli katastrofě odložit. Dodal, že Hayward navštěvuje Moskvu každé čtvrtletí.

BP má se svým ruským podnikem od jeho založení v roce 2003 smíšené zkušenosti. Mezi BP a ruskými miliardáři, kteří jsou jako majitelé TNK partnery BP, dochází ke konfliktům a v roce 2008 je BP obvinila z toho, že prosazují vlastní strategii a chtějí se zmocnit kontroly nad firmou s pomocí administrativního tlaku a soudních konexí.

Tropická bouře zbrzdí plány na rychlejší odčerpávání ropy

Vzedmuté vlny vyvolané tropickou bouří Alex způsobí odklad plánů firmy BP na rozšíření odčerpávacích kapacit v místě úniku ropy v Mexickém zálivu. Podle dnešního prohlášení zástupce BP sice stávající čerpací kapacity blížící se bouře neovlivní, ale plánované nasazení nových odčerpávacích prostředků musí firma odložit.

Tropická bouře Alex, která si o víkendu při přechodu nad středoamerickým regionem vyžádala nejméně čtyři lidské životy, směřuje k severovýchodnímu pobřeží Mexika. Nejpozději v úterý má podle meteorologů Alex zesílit na hurikán a v následujících dnech má zasáhnout mexické státy Tamaulipas a Veracruz.

Podle dosavadních vyjádření amerických odborníků bouře nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro práce na odčerpávání ropy. Kent Wells, jeden z viceprezidentů BP, dnes ale novinářům řekl, že plán nasadit třetí plavidlo pro odčerpávání ropy musí být odložen. V oblasti úniku ropy již vlny dosahují výše téměř čtyř metrů.

ČTK