Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusové vidí totalitu jinak

Slovensko

  10:39
PRAHA - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček v Bruselu vysvětloval postoj ke komunistické diktatuře.

Pavel Žáček foto: Tomáš KristLidové noviny

LN Kdo se veřejného slyšení účastnil?
Zástupci partnerských institucí ze Slovenska, Rumunska, Polska. A také zástupci stejných institucí v Pobaltí - center pro genocidu a vyhnání, která dokumentují vyhánění na Sibiř.

LN Co bylo cílem slyšení?
Přijmout deklaraci, která bude podporovat odhalování zločinů komunismu. Byli tam i zástupci západoevropských univerzit, byla řeč o Řecku, Španělsku a Portugalsku. Řešili jsme, jak zvýšit povědomí o zločinech komunismu. Zazněla myšlenka, která v Česku není moc populární. Totiž že je zapotřebí politické vůle, aby se informace o tom, co se dělo, zveřejnily a diskutovalo se o nich na školách, což je jeden ze způsobů, jak zabránit navrácení totality.

LN Diskutovalo se také o tom, proč je potřeba komunistické režimy kvůli jejich tvrdosti srovnávat s nacistickým režimem?
Ano, byla to diskuse o tom, že totalitu není možné vztahovat jen na nacistický režim. Například kolegové z Pobaltí říkali, že v jejich regionu bylo daleko více obětí za komunismu než za nacismu, ale že na rozdíl od nacistických obětí nejsou ty komunistické akceptovány. Ktomu se přidali i Portugalci a Španělé.

LN Co je v prohlášení?
Podpora bádání a diskuse o totalitních režimech, odhalování jejich mechanismů, vyšetřování, svobodný přístup k archiváliím o totalitních režimech. Návrh o zřízení permanentní mezinárodní konference, která by řešila tyto otázky na úrovni Evropy. Také by měla vzniknout nadace, která bude podporovat výzkum, osvětu a odhalování konkrétních věcí. V úvahách je i vytvoření evropského muzea totalitních režimů. Byly by tam dokumenty od Ruska přes Pobaltí až po Portugalsko a Řecko. Byli tam i představitelé akademické obce z Ruska, ale jejich pohled byl odlišný.

LN Mohla by mít deklarace vliv na změnu některých zákonů? Například, že by popírání genocidy za komunismu bylo trestné?
Nebyla tam trestněprávní konotace. Šlo o to, aby Evropská komise vyjádřila důležitost toho, že musíme zjišťovat, kdo kde byl zabit, jakých zločinů se kdo kdy a kde dopustil. V zásadě aby na úrovni Evropy zaznělo, že totalita není jen minulost východní Evropy, ale i Francie, Řecka a samozřejmě Německa. Zkrátka že se týká hodně států, které se dnes považují za demokratické.

LN Kde by mělo muzeum být?
Mluví se o Bruselu, aby to bylo někde, kde jsou evropské instituce.

Autor: