Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ruští vojáci se brání cestě do Sýrie. Pošle je Kreml i na Kubu a do Vietnamu?

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Alexej N. slouží v ruské armádě za peníze. Přidělili ho do jedné z posádek ve Východním vojenském okruhu Ruska. Nedávno jejich rotu převezli do přístavu Novorossijsk. Vyplouvaly odsud vojenské lodě plné zbraní. Brzy měl vyplout i on. Pochopil, že do Sýrie. To ale v kontraktu, který oficiálně podepsal s ruskou armádou, nebylo.

Ruští vojáci míří do Sýrie. A kam dál? foto: Reuters / ČTK // Koláž Šimon / LN

Zavolal tedy ruským novinářům. „Nejdřív jsme si mysleli, že nás pošlou do Donbasu, ale ukázalo se, že jsme měli jet do Sýrie,“ řekl voják ruským novinářům ze serveru Gazeta.ru.

Čím Rusko zásobuje Asada? Granátomety, kamióny i obrněnými vozidly

Podle svědectví dalších vojáků už čtyři měsíce proudí do Sýrie ruská technika, zbraně a lidé. Někteří hovoří o rozšiřování stávající ruské vojenské základny, jiní tvrdí, že se tam staví zcela nová.

Všechny cestovní příkazy pro vojáky jsou tajné. Když 16. září přijel do Novorossijska představitel generálního štábu ruské armády (nikoliv v uniformě, ale v civilu), potvrdil, že vojáci jedou do syrské Latákie. Nevyloučil, že se budou přímo účastnit bojů. Jakmile se tyto informace objevily v ruském tisku, i ostatní vojáci se začali zdráhat. Cesta do Sýrie musela být odložena. Velitelé své mužstvo uklidňují – hlavním úkolem vojáků bude chránit ruské vojenské základny. Původní v Tartúsu i nově vznikající.

Tartús a Latákie

V září analytické centrum Stratfor zveřejnilo satelitní snímky dokazující ruskou vojenskou přítomnost na syrské letecké základně u Latákie – jen 400 kilometrů od izraelského Tel Avivu. Přitom ruská vojenská základna, která v Sýrii zůstala jako pozůstatek sovětské vojenské přítomnosti v zahraničí, je v přístavu Tartus a jde o základnu námořní, nikoliv leteckou. První informace hovořily o tom, že Rusové pouze pomáhají Syřanům rozšířit letovou dráhu tak, aby na ní mohly bez problémů přistávat těžké vojenské i dopravní letouny. Mimo jiné i proto, aby sem dopravovaly těžkou vojenskou techniku z Ruska.

Například tanky T-90 spolu s ruskou námořní pěchotou už plnohodnotně chrání vznikající základnu v Latakii. Kromě toho ruští inženýři staví dvě vrtulníkové plochy. Dokončená je i kontrolní věž. Co je ale nejpádnějším důkazem plánů Moskvy na vybudování plnohodnotné základny – obytné prostory. Jsou patrné i ze satelitních snímků.

Jako první s tím, že Rusové si v Latákii skutečně budují novou leteckou základnu, přišel Bloomberg. Umístěny zde budou ruské MiG-31 a Su-25. Podle Ruslana Levijeva ze skupiny WIU (zabývá se monitoringem ruského vojenského angažmá v zahraničí) létají z ruských měst jako Pskov, Rjazaň, Kostroma a Mozdok téměř pravidelně do Sýrie letouny Il-76 i těžké dopravní r uslany, které patří do kategorie největších dopravních leteckých strojů na světě. Přivážejí tanky, vrtulníky i dělostřelecké systémy.

Z Novorossijsku a Sevastopolu (ruský vojenský přístav na Krymu, který Rusko anektovalo vloni na jaře) připlouvají lodě s vojenským nákladem i muži ve zbrani. Dokonce už nestačí ani vojenské lodě, takže do operace byla zapojena civilní nákladní plavidla.

Staré dobré sovětské...

Sovětský svaz měl sice v zahraničí mnohem více vojenských základen než novodobé Rusko, nikdy ale nedosahoval úrovně americké vojenské přítomnosti v různých státech světa. Moskva se vždy soustředila spíš na ochranu svých kontinentálních hranic a opevňování se před NATO a Čínou.

Po rozpadu SSSR se rozpadla i vojenská zahraniční síť. Nakonec zůstala funkční jen jediná – vlastně ani ne základna, ale centrum materiálně-technické podpory ruské námořní flotily v syrském Tartúsu.

Ještě v roce 2011 činil celkový počet ruského personálu čtyři osoby! Posádka představovala několik budov a pár hangárů. Jinak tady nebylo nic. Ve chvíli, kdy začal syrský konflikt, ale získala základna na významu.

Jestliže za rok 2013 uskutečnili Rusové do Tartusu 25 až 30 plaveb, následující rok jich bylo 44 a letos už 45. Podle Antona Pavluška, jednoho z aktivistů dobrovolnické skupiny InformNapalm, která sleduje ruské vojenské aktivity po celém světě, do konce roku bude plaveb nejméně 60. Podpora Rusů je nyní pro režim Baššára Asada rozhodující.

Obnova vojenské základny v Sýrii je podle ruského vojenského experta Konstantina Bogdanova součástí širšího plánu na částečné obnovení sítě základen v tzv. vzdáleném zahraničí – tedy mimo území bývalého SSSR. Zatímco se pozornost světa upírá na Sýrii, ruské letectvo se nenápadně vrací na starou sovětskou základnu ve Vietnamu.

Stále častěji zde k zajištění letů svých bombardérů nad Tichým oceánem využívá letiště Camp Rahn. Dokonce už proti tomu oficiálně protestoval letos na jaře Washington.

Vzhůru do Latinské Ameriky

V minulosti měli Sověti základny i v Atlantiku, v kubánském Cienfuegosu nebo v angolské Luandě. Velmi úzce spolupracovali is řadou afrických států. V jihovýchodní Asii byla oporou právě základna Camp Rahn, která patřila Sovětům od roku 1979 do roku 2002. Kotvila zde 17. operativní eskadra vojenského námořnictva, využíváno bylo i přilehlé letiště, ze kterého pravidelně startovaly letouny – rozvědčíci Tu-95RC.

Jenže do roku 2000 byla většina sovětských vojenských objektů v zahraničí zlikvidována či předána domovským zemím. Od roku 2010 se zdá, že Moskva by se ráda na staré základny vrátila, případně vybudovala nové.

Číňané pronikají do Latinské Ameriky. S ‚dvorkem USA‘ mají smělé plány

V listopadu 2013 byla podepsána dohoda s Vietnamem o stálém využívání infrastruktury Camp Rahnu i o používání tamního letiště. V červnu 2014 se dohodli Rusové podobně s Kubou. Prezident Ruska Vladimir Putin tehdy nepotvrdil, že se Rusové vrátí na původní sovětské výzvědné centrum v Lourdes, ale co přesně na Kubě vznikne, neupřesnil.

Další dohodu podepsala Moskva s Nikaraguou – zatím mohou jen ruské vojenské lodě kotvit v tamních přístavech, ale ruská média píší i o možnosti vybudování dalšího centra vojensko-technické podpory. Ostatně v roce 2013 už tady a ve Venezuele přistávaly strategické bombardéry Tu-160, což ve Washingtonu rozhodně nemělo kladný ohlas.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!