Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Růžoví panteři kradou už 7 let

Česko

Vyšetřovatelé shromáždili nová fakta o záhadném gangu z Balkánu, který loupí ve světových klenotnictvích

BĚLEHRAD/PRAHA Vybírají si luxusní klenotnictví a mizí s diamantovou kořistí tak rychle, že po nich nezůstane prakticky jediná stopa. Už pěknou řádku let se jim marně snaží dostat na kobylku policie takřka na celém světě. Říká se jim Pink Panthers (Růžoví panteři) -překřtil je tak britský tisk s odkazem na slavnou sérii filmů s inspektorem Clouseauem a hlavně pak na stejnojmenný (fiktivní) diamant. Až donedávna se o nich vědělo málo, přestože se několik řadových členů bandy povedlo dopadnout. Dnes se vyšetřovatelé shodnou přinejmenším na několika faktech, která definitivně potvrzují dřívější dohady, že jde o perfektně organizovaný gang zlodějů z Balkánu.

K jejich nejslavnějším loupežím patří přepadení v Londýně, jímž si vlastně vysloužili svou přezdívku. Došlo k němu v květnu roku 2003 v klenotnictví Graff, které se chlubí těmi „nejúžasnějšími diamanty na světě“ a mezi jehož klienty patří řada světových celebrit. Spáchali ho dva muži, kteří potřebovali necelé tři minuty na to, aby z místa utekli s diamanty za třicet milionů dolarů.

Policie v nich později identifikovala Predraga Vujoševiče, rodáka z Černé Hory, a kosovského Srba Nebojšu Deniče. Právě ten vstoupil do obchodu jako první - v perfektně padnoucím, na míru šitém obleku s deštníkem v ruce. Na hlavě měl sice výraznou, až komickou paruku, ale ochranka vypověděla, že je na podobné „výstřelky“ bohatší klientely zvyklá (další rocková hvězda, říkal si prý i prodejce).

Denič si nechal ukázat dva velké diamanty, načež vytáhl pistoli a přinutil všechny v obchodě, aby si lehli tváří k zemi. Právě v té chvíli vstoupil do obchodu Vujoševič, kladívkem rozbil skla na pultu a ve výlohách a vybral šperky a drahé kameny.

Vyšetřování britského Scotland Yardu odhalilo, že lupičům v Londýně pomáhali přinejmenším další tři lidé, rovněž původem z Balkánu. Postupně vznikla skládanka, která umožnila nahlédnout, jak celý gang funguje: jedni mají na starost samotnou loupež, další, kteří většinou na místo přicestují v předstihu, pronajmou byt, auta, zajistí mobilní telefony atd.

Po loupeži v Londýně následovaly desítky dalších - v Evropě i v Asii - a hodnota nakradených šperků a diamantů rychle vyšplhala na čtvrt miliardy dolarů (loni v srpnu přepadli londýnský Graff znovu a odnesli si lup v hodnotě 65 milionů dolarů).

Podle belgického detektiva Andrého Notredama, který se na „pantery“ specializuje už delší dobu, se peníze z prodeje kradeného zboží vyperou v Srbsku - otevírají se nové kavárny, restaurace nebo se investují do realit.

Hádankou pomalu přestává být i to, jak celý gang funguje. Srb Milutin Dačovič, který se dřív živil krádežemi a dnes vlastní v Bělehradě italskou restauraci, nedávno potvrdil, že „panterům“ šéfují bývalí příslušníci srbské armády, profesionálové, kteří dokážou nejen skvěle plánovat, ale i udržet disciplínu (většině řadových členů gangu je v průměru kolem pětadvaceti let). Prodej kradeného zboží obstarávají gangy z Itálie, Ruska, Izraele a Nizozemska. Policistům se za poslední rok rovněž povedlo zjistit, že zdaleka nejsilnější základnu má gang v Černé Hoře. To nedávno potvrdil i jeden z „panterů“, který se sešel s reportérem amerického časopisu The New Yorker. Podle něj všechno začalo jednou bandou z Černé Hory, která se postupně rozpadla na čtyři gangy. Po každé loupeži se zboží rychle dopraví za město, nejčastěji k dálnici, kde už čeká kurýr, který diamanty dopraví k překupníkovi. Řada kamenů se pak přebrušuje v Antverpách, odkud jsou převáženy do Izraele, kde získají zcela novou identitu a vracejí se na trh.

Gang je na Balkáně hodně populární. Dalo by se říct, že mu lidé fandí. „Jsou víc než jen kriminálníci, jsou to hrdinové,“ citoval nedávno list The Chicago Tribune moderátora bělehradského rádia Dragana Iliče. „Přiživují zápaďácký mýtus o zlých Balkáncích - kriminálnících z kraje divočin a válek.“

K podobným závěrům dospěli i sociologové - hodně mladých Balkánců, ať už ze Srbska, nebo z Černé Hory, vyrůstalo a dospívalo za války. Západ je pro ně symbolem blahobytu, současně ho však nenávidí, protože jim vytrvale odepírá členství v Evropské unii. V té unii, která nedokázala zabránit řadě krveprolití, která se na Balkáně odehrála v 90. letech, a která pak konkrétně na Srbsko uvalila sankce a zpřísnila přistěhovaleckou politiku.

„Jsou to vykořeněnci,“ řekl o „panterech“ reportérovi listu The Chicago Tribune Srb Eugene, který žije v Paříži. „Nenávidí Německo, Vatikán, Spojené státy, ale i vládu ve své vlastní zemi...“

***

Tajemní a populární

Gang zlodějů z Balkánu, známý pod přezdívkou „Růžoví panteři“ podle známé série komedií s Peterem Sellersem, vylupuje luxusní klenotnictví na celém světě. Jen z londýnského obchodu Graff si nadvakrát odnesli diamanty a šperky za víc než 90 milionů dolarů.

Řada členů gangu, identifikovaných také pomocí záznamů bezpečnostních kamer, je na seznamu hledaných Interpolem, jako například osmadvacetiletá Bojana Mitičová, která se podílela na loupeži v Dubaji. Akce gangu plní světová média, naposledy o nich psal například prestižní americký časopis The New Yorker (vpravo dole).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!