Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rychetský: Členství soudců v KSČ? Nedůležité

Právo

  12:00
PRAHA - Můj vztah k této instituci procházel proměnami, říká o Ústavním soudu jeho předseda Pavel Rychetský. V rozhovoru pro novou přílohu LN Právo & Justice také komentuje nález kolegů o členství soudců v KSČ, v němž vidí "renonc".

Pavel Rychetský foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jeden ze senátů rozhodl ve velmi sledovaném nálezu, že veřejnost má právo znát, kdo ze soudců byl členem KSČ k 17. listopadu 1989. Vy jste se na nálezu nepodílel; shodujete se s nimi, že takové členství v KSČ může mít svůj vliv? A jaký?
Musím nálezy Ústavního soudu respektovat, i když s nimi nesouhlasím. V tomto případě se domnívám, že nález na jedné straně trpí ideologickou mnohomluvností a nedostatkem ústavněprávní argumentace, ale na druhé straně obešel základní problém. Celou věc pojal jako střet dvou ústavou chráněných zájmů - práva na informace a práva na ochranu osobních údajů.

Rychetský o členství v KSČ:

"Myslím, že členství v KSČ starší než 20 let nemá žádnou validitu. Má validitu, jestli jsem byl pokřtěný jako luterán nebo katolík?"

Problém je přece jinde: podle zákona o svobodném přístupu k informacím jsou veřejné instituce povinny poskytovat informace o své působnosti. Žádný soud v republice však nemá v působnosti shromažďovat osobní údaje tohoto charakteru o svých zaměstnancích! Tady si myslím, že je renonc. A kupodivu se tím nezabýval ani v původním rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

Nejsem si tak jist, zda stát skutečně takové informace nemá v personálních spisech soudců. Za éry Pavla Němce bylo ministerstvo spravedlnosti schopno poskytnout přesnou statistiku, kolik soudců a státních zástupců bylo v KSČ.
Tak to je zajímavé - byl jsem třikrát ministrem spravedlnosti a nikdy mi nikdo neřekl, že takovou statistiku vedou.

Kdo je Pavel Rychetský?

Pavel Rychetský se narodil 17. srpna 1943. Vystudoval PF UK v Praze, do roku 1969 zde učil. Po vyhazovu z politických důvodů se živil jako podnikový právník. Podepsal Chartu 77. V letech 1990-92 byl místopředsedou vlády pro legislativu. Byl členem KSČ (1966-69), OH (1991-93) a ČSSD (1995-2003). Ve vládách M. Zemana a V. Špidly sloužil jako vicepremiér pro legislativu. V roce 2003 ho prezident Klaus jmenoval předsedou Ústavního soudu.

Rok 2010 v obrazech

Nelze vyloučit, že ji Pavel Němec nechal vytvořit pro svou potřebu... Šlo mi však o to, zda může mít někdejší členství v KSČ vliv na jejich dnešní rozhodování?
Myslím, že členství staré více než 20 let už nemá žádnou validitu. To se pak dostáváme k tomu, zda má validitu, jestli jsem byl pokřtěný jako luterán nebo katolík...

No, při rozhodování třeba o církevním zákonu může mít vliv i vyznání soudce. Ostatně i ústavní soudci do svých životopisů nyní doplnili členství v politických stranách.
Proto o tom mluvím. Ale pokud otázka míří na mě, vystoupil jsem z KSČ po krátkém, ani ne tříletém členství, před 42 lety.

Celý rozhovor najdete v nové příloze Právo & Justice v pondělním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!