Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rychlé východisko z krvavé syrské války neexistuje, říká odborník

USA

  6:00
Občanská válka, která propukla po krvavém potlačení pokusu o svržení režimu prezidenta Bašára Asada, zuří v Sýrii už třetím rokem a na svědomí má přes sto tisíc životů, nemluvě o milionech lidí, jež připravila o domov. O aktuální situaci v Sýrii hovořil se čtenáři serveru L'Express.fr François Burgat, odborník na Blízký východ a autor knihy "Pas de printemps pour la Syrie" (Žádné jaro pro Sýrii). Vybíráme z jeho odpovědí.

Boje v Aleppu foto: Reuters

Jaký je největší problém syrské opozice?

Roztříštěnost. Lze ji rozdělit do dvou hlavních proudů: sekulární Syrská svobodná armáda (FSA) podporovaná Západem, a islamisté. Islamistické povstalecké skupiny však nelze slít do jediného proudu. Patří sem např. Fronta an-Nusrá, v jejíchž řadách působí především Syřané, ale i organizace Islámský stát Irák a Levanta, který je úzce napojená na irácké radikály. FSA se potýká se stále většími potížemi, především kvůli nepříliš funkčním vztahům se svými zahraničními spojenci. Propojení s Katarem a Saúdskou Arábií relativně funguje, ale je špatně koordinované, a podpora Západu je kolísavá, až nesmělá. Spojenecké vztahy islamistů, hlavně s Irákem, jsou naopak pevnější. Sekulární opozice slábne, přestože radikálové podle odhadů tvoří pouhých 15 procent povstalců.

Hrozí, že Sýrii povládnou islamisté?

Buď Asad, nebo al-Káida? To je oblíbená argumentace propagandy Asadova režimu, podobná slova jsme slýchali i od Husního Mubaraka či Muammara Kaddáfího. Situace nikdy není tak černobílá. Velká část Syřanů s radikály nijak nesympatizuje, naopak se proti nim otevřeně staví.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč Spojené státy stoply pomoc Syrské svobodné armádě?

Nejedná se o komplexní odnětí logistické podpory, kterou Západ, především USA a Británie, FSA poskytují. Pomoc byla pozastavena pouze lokálně - v zónách, které dnes kontrolují radikálové z Islámské fronty. Tato v současnosti největší povstalecká armáda vznikla spojením šesti islamistických skupin a jejím cílem je vytvoření islámského státu v Sýrii, autoritu sekulární FSA odmítá, mezi oběma stranami dochází k otevřeným střetům, Islámská fronta se například zmocnila některých skladů FSA na severu země. Ze strany Západu se tedy jedná o taktický krok: nechce, aby poskytovaný vojenský materiál skončil v rukách islámských fundamentalistů.

VÍCE ZDE:

Ovlivní jednání v Ženevě nedávné vojenské úspěchy vládní strany?

Bezesporu ano. Vyjednává se vždy z pozice síly, a v tomto ohledu opozice poslední dobou ztrácí dech, zatímco vládnoucí režim naopak posiluje. Sama opozice navíc vůči konferenci zaujímá odměřený postoj: vadí jí, že nebere v potaz požadavek odstoupení prezidenta Bašára Asada, nehledě na možnou - a spornou - účast Íránu (více o odmítavém stanovisku syrských rebelů čtěte ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Pomohou jednání v Ženevě?

Žádné bezprostřední a bezbolestné východisko ze syrské krize se nyní bohužel nenabízí. Brzké vojenské vítězství jedné či druhé strany je v současných podmínkách nereálné. Mírová konference Ženeva 2, která se má konat v lednu příštího roku, by se teoreticky mohla stát počátkem vojenského útlumu opozice - mezinárodní společenství by se mohlo rozhodnout k tlaku na státy v regionu, jež ji dlouhodobě podporují (Turecko, Saúdská Arábie, Katar). Nicméně jedná se o pouhou hypotézu, jež navíc není příliš pravděpodobná. Situaci by mohla zvrátit smrt Bašára Asada, ať už z rukou opozice, nebo jedné z frakcí vládního tábora. Taková událost by mohla otevřít dveře skutečným vyjednáváním.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...