Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rýžový, datlový či pšeničný sirup. Jak sladit zdravěji?

Jídlo

  6:29
Závislost, obezita a neblahý vliv na celkové zdraví. O tom, že příliš častá a hojná konzumace bílého cukru, tělu neprospívá, není potřeba spekulovat. Zkuste bílý cukr nahradit přírodními sladidly. server Lidovky.cz přináší několik tipů.

Sirup (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bílý strašák, tak se přezdívá cukru. Je postrachem nemocných cukrovkou i lidí bojujících s nadváhou, překyseluje organismus a jeho nadměrná konzumace způsobuje zdravotní problémy. Cukr třtinový je na tom o něco lépe, díky tomu, že obsahuje melasu (ta obsahuje vitaminy a minerály). Pokud se snažíte přestat používat bílý cukr, ale nevíte, ideální variantou jsou obilné slady a sirupy. 

Epidemie cukrovky vzrůstá. Může za to nezdravý životní styl

Sirupy i obilné slady se vyrábí přirozenou fermentací obilí. Skládají se z fruktózy, glukózy, maltózy a polysacharidů. Sacharidy se do krve uvolňují pomaleji, nevyvolávají chuť na sladké ani změny nálad. Většina z nich navíc obsahuje vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, železo, fosfor a další stopové prvky. 

Nejčastější alternativou cukru je med. Med má antibakteriální účinky, pomáhá při nachlazení i při hojení ran. V kuchyni je nenahraditelný. Pro svoje prospěšné účinky je vyhledáván v kosmetice i v léčitelství. Je známý jako zdravý elixír posilující imunitu a zdroj vitamínů (především A, E, C a některé z řady B) a minerálních látek (draslík, vápník, zinek a další). 

Jak omezit příjem cukru?

  • Pijte především neslazené čaje a obyčejnou vodu
  • Omezte nakupování jakýchkoliv sladkostí (polotovarů), a takto hned významně snížíte množství konzumovaných sladidel
  • Při vaření a pečení doma omezujte množství sladidel v receptech
  • Vyhýbejte se umělým sladidlům

U medu kupovaného v supermarketu si ale nikdy nemůžete být jistí, jestli není pančovaný. A je velice těžké ten pančovaný odhalit. „Myslím, že pančovaný med nelze bez laboratorního rozboru poznat, a nezbývá než doporučit kupovat od známých zdrojů anebo alespoň v bio kvalitě, kde je vždy vyšší kontrolovanost a tím i jistota,“ říká výživová poradkyně Margit Slimáková. 

Jak tedy bílý cukr nahradit? Můžete například vyzkoušet aromatickou bylinku z Jižní Ameriky. Stévie sladká je tropická rostlina, která se používá místo cukru kvůli své vysoké sladivosti. Cení se i kvůli léčivým účinkům. Je nekalorická, vhodná pro diabetiky, zamezuje vzniku zubního kazu. Byla zkoumána z důvodu podezření na toxicitu, studie ale závadnost neprokázaly. V roce 2012 povolena k použití v členských státech EU. 

Využít můžete i agávový sirup. Agáve je sladší než bílý cukr či med. Jeho výhodou je, že má řidší konzistenci a pokrm chuťově nemění. Jedná se o zahuštěnou šťávu, která se pravidelně sklízí z divoce rostoucích kaktusů v Mexiku.

Javorový sirup se získává z mízy javoru. Hlavní složkou je voda a sacharóza, obsahuje tedy spíše jednoduché cukry. Má specifickou chuť. Ta se mnohdy nedá nahradit. Nejlepší je na lívancích či palačinkách.  

Agáve sirup

Další alternativou může být datlový sirup, vyrábí se z přezrálých datlí a vody. Má tmavou barvu a konzistencí připomíná tekutý med. Můžete jím osladit jogurty, ovesnou kaši, ovocné saláty, polevy či ho přidat do dezertů. 

Sladěnka neboli slad ječmenný je velice hustý. Vyrábí se ze sušeného přášku. Patří asi k nejzdravějším sladidlům.Sladěnka a obilné slady obsahují zhruba stejný podíl glukózy a fruktózy, dále také minerální látky jako železo, vápník, hořčík, draslík, fosfor, měď a zinek. Sladěnka se zpravidla získává extrakcí z ječmene, má méně sladivou chuť a konzistenci hustého medu,“ říká Slimáková. 

Sirup pšeničný a kukuřičný se se vyrábí hydrolýzou škrobu. Je tekutější. Má světlejší barvu než ječmenný slad a lepší chuť.  Hojně se využívá při pečení, do kaší či dezertů. Rýžový sirup se vyrábí stejně jako pšeničný a kukuřičný hydrolýzou škrobu. 

„Asi nejlepší možností, jak si osladit dezerty i některé pečivo, je použít sušené ovoce. Jakékoliv sladké nesířené ovoce je možné namočit na chvíli do vody a po změknutí rozmixovat na sladivou polevu pro kaše anebo nasekat do těsta. Například štrúdl se sladkými jablky úplně stačí dosladit rozinkami,“ doporučuje Slimáková. 

Základní druhy cukrů

  • Glukóza je monosacharid, který je základem většiny složených sacharidů.  V rostlinách vzniká fotosyntézou a ukládá se v podobě škrobů. V lidském těle je glukóza základním zdrojem energie. Pro přechod glukózy z krve do buněk, kde se rozkládá za vzniku energie, je nezbytný hormon inzulin, který uvolňuje slinivka břišní. Inzulin pomáhá přestupu glukózy do buněk celého těla. Do zásoby je ukládána v podobě glykogenu v játrech a svalech. V případě nedostatku příjmu glukózy potravou si ji organismus dokáže i sám vyrábět v procesu nazývaném glukoneogeneze.
  • Maltóza je označení pro disacharid, který je složený ze dvou molekul glukózy. Chutná méně sladce, ale metabolizuje se stejně jako glukóza.
  • Fruktóza je izomer glukózy. Někdy se označuje také jako ovocný cukr. Fruktóza je pro někoho hůře stravitelná a může být příčinou nadýmání a průjmu. Někteří odborníci doporučovali fruktózu diabetikům, protože má nižší glykemický index než glukóza a sacharóza. Fruktóza skutečně nezvyšuje hladinu krevního cukru, ale zvyšuje hladinu hormonu gherlinu, který podporuje chuť k jídlu. Také se zdá, že narušuje hladiny minerálních látek v organismu. Fruktóza je téměř výhradně odbourávána v játrech a podle některých zdrojů její vyšší příjem může zvyšovat riziko vzniku nealkoholické steatózy jater. Při rozkladu fruktózy vzniká i kyselina močová, metabolit podporující prozánětlivé prostředí, jeden z ukazatelů srdečně-cévních nemocí. 
  • Sacharóza je disacharid složený ze stejných dílu glukózy a fruktózy. Je to náš obyčejný cukr v cukřenkách. Získává se zejména z cukrové řepy a cukrové třtiny. Glykemický index je okolo 60.

Zdroj: margit.cz

Autor: