Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

S GE jsem se potkal u svaté Anny

Česko

„Odjakživa jsem miloval elektroniku a odmalička jsem si doma něco bastlil. A to ve mně zůstalo,“ říká Jan Kuběna, obchodní ředitel a jednatel českého zastoupení firmy GE Healthcare, výrobce zdravotnických elektronických diagnostických zařízení a technologií.

Láska k elektronice a rukodělné činnosti se Jana Kuběny držela i při volbě profese. Po základní škole, absolvované v 60. letech, proto ani přes dobré studijní výsledky nechtěl pokračovat ve studiích na klasickém gymnáziu a vybral si střední odborné učiliště, obor elektromechanik zdravotnických zařízení. Svou roli v tom hrálo to, že je Brňák a učiliště bylo v jeho rodném městě. A pak také to, že v širší rodinné přízni už pár techniků pracujících pro zdravotnická zařízení bylo a mohli mu poradit, že například rentgenové technologie jsou pro něj ten správný směr.

Před dvaatřiceti lety poprvé Učiliště sloužilo přímo jako náborová líheň tehdejšího státního podniku Chirana, který měl centrálně na starost výrobu a dodávání diagnostických zařízení pro československé zdravotnictví. Jan Kuběna proto zahájil svou kariéru právě v něm coby servisní technik. „Opravoval jsem rentgeny, nejdřív po nemocnicích v Jihomoravském kraji, a jak postupně rostla má zkušenost, tak i v rámci celého tehdejšího československého zdravotnictví. Během této doby jsem zároveň studoval střední průmyslovou školu se zaměřením na elektroniku. S GE Healthcare jsem se potkal poprvé už v 70. letech. V té době tu žádná západní firma samozřejmě nemohla působit přímo, ale měla zde obchodního zástupce, Belgičana, který právě tehdy prodal do kardiocentra brněnské nemocnice u svaté Anny špičkovou rentgenovou technologii. Hledali někoho, kdo bude zajišťovat její průběžný servis, já byl u svaté Anny servisním technikem a byl jsem doporučen. GE mě kontaktovalo, zůstal jsem sice zaměstnancem Chirany, ale současně jsem dělal montáže a opravy pro GE. Když dneska na firemních setkáních řeknu, že k mému prvnímu profesnímu kontaktu s GE došlo už v roce 1978, dívají se na mě všichni jako na raritu.“

Po revoluci v roce 1989 se Jan Kuběna osamostatnil a dva roky dělal takzvaně na živnostenský list, stále však v oboru servisní činnosti pro zobrazovací diagnostické technologie. A v roce 1992 přišel další kontakt s jeho „osudovou“ firmou. „Na stole mi zazvonil telefon a ve sluchátku se ozval tehdejší zástupce GE Healthcare pro východní Evropu. Ptal se, zda jim nechci dělat obchodního zástupce pro Československo.“ Nechtěl jsem pořád jezdit s vercajkem po nemocnicích Budoucí manažer začal vážit pro a proti. Jako servisní technik nebyl na trhu neznámý ani neúspěšný, ale podle svých slov se nechtěl dožít toho, aby ještě v sedmdesáti musel jezdit „s vercajkem“ po nemocnicích. „Mladé generaci bych vzhledem k nástupu nových technologií a digitalizaci jako technik asi brzy nestačil, a proto jsem se rozhodl vzít tuto nabízenou funkci jako osobní výzvu.“ Kuběna funkci obchodního zástupce GE Healthcare pro český a slovenský trh přijal, absolvoval GE Medical Systems Akademii v americké centrále GE Healthcare v Milwaukee a po návratu začal pracovat na rozšíření povědomí o značce. Jeho úkolem bylo nejen najít odbytiště pro výrobky, ale vytvořit s jejich uživateli dlouhodobý vztah, aby si rychle se obměňující technologický park i nadále objednávali u téže firmy. V roce 1994 se spolupodílel na založení firmy GE Medical System na českém trhu, jejímž prostřednictvím zahájila společnost v Česku svou přímou obchodní aktivitu.

„Prubířská“ nemocnice Jedním z důležitých okamžiků, který firmu na českém trhu etabloval, byla stavba nové břeclavské nemocnice. „Nemocnice vypsala velmi tvrdé výběrové řízení na vybavení svého radiologického oddělení. Museli jsme dokumentovat, jakým způsobem se postaráme o servis, jak zajistíme následnou péči o zákazníky, a aby nemocnice věděla co kupuje, bylo třeba předvést i přístroje v běžné praxi – prezentovali jsme to tuším na jedné klinice ve Francii. Výběrové řízení jsme vyhráli a vybavili břeclavskou nemocnici kompletně moderními rentgenovými technologiemi. Díky tomu jsme získali zkušenost, která se dala kopírovat dál.“

Podobných zakázek začalo přibývat. Například v roce 2001 firma dodala na český trh první digitální mamograf, na nějž vypsal výběrové řízení Masarykův onkologický ústav v Brně. Ten podle Kuběny znamenal průlom i pro lékaře. „Znamenalo to kompletní změnu komunikace, protože všechna zobrazení lékaři dostávali najednou v digitální formě přes počítač. Byl jsem na tento projekt hrdý jako Brňák i jako manažer. Byl to skutečně projekt, nikoli jen prodej zařízení. Tímto způsobem pracujeme – upravujeme zařízení pracovišti na míru, vzděláváme jeho uživatele, informujeme je o novinkách, aby se k nám pak vraceli.“ Prestižní zaměstnanec Díky zajištění stabilní pozice firmy na českém trhu a realizaci podobných zakázek byl Jan Kuběna coby šéf českého zastoupení třikrát oceněn cenou nejprestižnějších zaměstnanců GEHC v rámci celé Evropy (v letech 1994, 1998 a 2002) a stal se členem GEHC Presidents Clubu. „Je to ocenění, jehož si vážím, protože jednotliví manažeři jsou hodnoceni anonymně v rámci celého regionu EMEA a jen nemnoho z nich se do klubu dostane. Mně se to podařilo díky výsledkům, kterých jsme dosáhli. Jednoho dne se prostě na obrazovce mého počítače objevila zpráva, že mě komise GEHC zvolila členem tohoto klubu.“ Technici bez hranic Dodavatele zdravotnických zařízení se poměrně úzce týká aktuální politická situace v daném konkrétním čase, protože zajištění zdravotní péče patří k nejvýbušnějším politickým tématům. Politická orientace vedení zdravotnického sektoru ovlivňuje, jak moc bude či nebude tato oblast otevřena pro privatizace nebo pro investice do technologického parku. „Před osmi až deseti lety byl tento sektor otevřenější k možnostem privatizace, nemocnice přecházely do soukromých rukou a v soukromém sektoru jsme byli jednoznačně úspěšní. Tam rozhoduje úroveň kvality služeb a podmínek, za jakých přístroj dodáme a jsme schopni zajistit jeho provoz. V porovnání s veřejným sektorem jsme v tom soukromém procentuálně velmi úspěšní. Uvidíme, jak se projeví současná situace,“ říká Jan Kuběna, který jedním dechem dodává, že GE Healthcare je samozřejmě celosvětově politicky neutrální a funguje bez hranic.

Není mnoho firem jako ta moje V současnosti je Jan Kuběna součástí manažerského boardu pro střední a východní Evropu, který vede Rita Vincze, a spolurozhoduje zejména o přijímání nových pracovníků. „Zrovna tento týden se rozšiřuje obchodní tým, nastoupí do něj nový kolega a při jeho volbě mám, řekněme, slovo s velkou váhou. Musím říci, že bych všem mladým lidem přál takové vzdělávací programy, jaké máme v GE Healthcare. Firma má profesionálně propracovanou strategii vzdělávacího procesu a všichni mají nejen možnost, ale také povinnost toho využít. Firma je v tomto směru velmi otevřená a já mladým lidem fandím také. Když přijde někdo schopný, nebráním se umožnit mu profesní růst, a to i v případě, že vede k získání vyšší pozice, než je ta moje. To je naprosto v pořádku a je to jeden z důležitých znaků této firmy – dává lidem obrovské možnosti kariérního růstu jak horizontálního, v možnosti působit v různých divizích firmy, tak vertikálního, směrem k vyšším a vyšším pozicím. Růst si tu můžete i naplánovat. Mimochodem, víte, jak společnost General Electric vznikla? V roce 1892 spojením firem Thomase Alvy Edisona a Elihua Thompsona. Je to jediný podnik, který existuje na Newyorské burze už od jejího založení v roce 1896. Není mnoho firem na světě jako GE Healthcare.“

***

DOTAZNÍK

Jan Kuběna

Rodina: Rodina je pro mě nedotknutelná a důležitá. Moje žena občas říká, že svými názory patřím ne do minulého, ale do předminulého století. Jsem čtyřnásobným dědečkem, mám tři vnučky a jednoho vnuka. Auto: GE má propracovaný plán na všechno, takže v něm existuje i takzvaný car policy list, který určuje, kdo má na jaké auto nárok. Na své pozici jezdím Volvem 70. Ale je mi celkem jedno, v čem jezdím. Mé požadavky na vůz se omezují na to, aby byl bezpečný a dovezl mě z bodu A do bodu B. Tyto nároky můj vůz splňuje, zatím mě nikdy nenechal na holičkách. Oblíbená hudba: Napříč spektrem, záleží na situaci. Jak stárnu, dávám přednost víc vážné hudbě, ale rád si poslechnu také country a běžný střední proud. Ale takový správný rokenrol, když se do toho člověk vžije, to má pak grády. Volný čas: Rád si zahraju tenis, rád si zabrnkám na klavír. I do divadla chodíme, většinou je to tak, že manželka přinese programy, já v nich udělám křížky jak ve sportce, na co můžeme jít, ale pak nesmím zapomenout zanést si to do svého časového programu. Chuť manuálně pracovat mě ještě neopustila, a proto i doma mám malou dílnu a v ní bohužel i chlapský nepořádek. Oblíbená dovolená: Mám dva typy oblíbené dovolené. Jeden s rodinou, zrovna teď se chystáme vyjet s vnoučaty, víme, že chceme někam k moři, ale zatím ještě nemáme nic zajištěno. Zrovna včera jsme měli „rozhovor“ s manželkou, kdy to konečně půjdu objednat. A já osobně, jedu-li jen se ženou, zamířím nejraději někam, kde je klid. Například minulý týden jsme si takhle vyjeli na kole na několik dní do Rakouska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!