22. října 2014 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S KLDR jsme nehandlovali, řekl Kerry o propuštění Američana

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Trojice Američanů vězněných v KLDR: zleva Matthew Miller, Jeffrey Fowle a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice Američanů vězněných v KLDR: zleva Matthew Miller, Jeffrey Fowle a... | foto: /APČTK

WASHINGTON/PCHJONGJANG Propuštění Američana Jeffreyho Fowlea ze severokorejského vězení nebylo žádným výměnným obchodem, řekl šéf americké diplomacie John Kerry. Současně vyjádřil naděje na návrat KLDR k šestistranným jednáním o kontroverzním severokorejském jaderném programu.

Severokorejská média dnes sdělila, že vůdce země Kim Čong-un se rozhodl osvobodit jednoho ze tří zadržovaných Američanů „s ohledem na opakované žádosti amerického prezidenta Baracka Obamy“.

Mluvčí americké diplomacie Marie Harfová v úterý oznámila, že Fowle byl v KLDR propuštěn na svobodu. Ve středu letadlo s osvobozeným Američanem přistálo v jeho domovském Ohiu.

Rozzářený Kim Čong-un ve společnosti severokorejských atletek (fotografie vydaná státní agenturou KCNA 19. října).
Američan Matthew Miller, jehož Severní Korea odsoudila k šestiletému trestu nucených prací za „protistátní činnost“, nastoupil k výkonu trestu.
Millerův dopis rodině.
Kenneth Bae, který si v pracovním táboře v KLDR odpykává patnáctiletý trest, se svojí dcerou Natalií.

Fowle byl v Severní Koreji zatčen letos v květnu, pravděpodobně proto, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli. Pchjongjang 56letého amerického občana obvinil z „protistátních zločinů“. V KLDR, která je ateistická a uctívá pouze své vůdce, je propagace křesťanství zločin. Fowleova rodina nicméně tvrdí, že Američan nebyl v Severní Koreji jako misionář.

PSALI JSME:

K jednacímu stolu

Šéf americké diplomacie Kerry prohlásil, že Washington je v kontaktu s rodinami dalších dvou Američanů vězněných v KLDR a doufá v jejich brzké osvobození. Spojené státy jsou rovněž podle Kerryho připraveny obnovit jednání o jaderném odzbrojení Severní Koreje.

„Doufáme, že v příštích týdnech, nebo možná měsících, se situace vyvine tak, že se budeme moci vrátit k jednacímu stolu. USA jsou na to zcela připraveny,“ řekl Kerry na společné tiskové konferenci se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem v Berlíně.

KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse