28. února 2011 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S komunisty spolupracovat budeme, zní z buněk ODS navzdory vedení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Spolupráce KSČM a ODS (grafika) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolupráce KSČM a ODS (grafika) | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Necháme se raději zrušit, než abychom přestali spolupracovat s komunisty. Zhruba takový je postoj většiny z třiceti místních sdružení ODS, která se na komunální úrovni paktují s KSČM. Čas, který mají neposlušné buňky na nápravu, přitom vyprší dnes. Pak jim chce vzít vedení ODS licence.

LN se podařilo získat reakce zhruba poloviny dotčených místních organizací. Většina jejich šéfů je usnesením výkonné rady rozladěna. Jejich hlavní argument zní – na komunální úrovni rozhodují spíše konkrétní skutky každého zastupitele než stranické tričko.

Související:

Vzkazují vedení ODS, že než bourat fungující zastupitelstva, raději obětují stranickou buňku.

Anketa

Mají být lidé z ODS, kteří spolupracují na komunální úrovni s komunisty, vyloučeni ze strany?

Ano. S komunisty se nespolupracuje. 7018
Ne. Na komunální úrovni nehraje stranická příslušnost takovou roli. 6107
Nevím. 243

"Naše místní sdružení končí. Takováhle ultimáta, to už tu bylo před rokem 89. Tady jsme na vesnici, ne ve městě, zřejmě to vedení nechápe," řekl LN Václav Machek, předseda šestičlenné stranické buňky v obci Višňová na Liberecku. A podobně jsou na tom i jinde. S licencí se už rozloučili třeba v Ronově nad Doubravou v Pardubickém kraji.

"Lidí se nezřekneme"
Zatímco některé místní organizace rezignovaly, jiné se pokouší rozhodnutí výkonné rady zvrátit. Například senátor Karel Šebek, šéf oblastního sdružení na Benešovsku, kde jsou hned dvě "problémové" radnice – Divišov a Týnec nad Sázavou – doufá, že pomůže odvolání ke smírčímu výboru. V opačném případě je připraven na zrušení obou buněk. "Ty lidi neodvoláme ani se jich nezřekneme," sdělil LN Šebek. Téma chce rozvířit na příštím kongresu.

Občanští demokraté si spolupráci s komunisty zakázali už v roce 2006, nyní však na popud předsedy Petra Nečase zpřísnili kritéria. Spolupráci s KSČM teď zakazují i nezávislým kandidátům, kteří byli za ODS zvoleni do vedení měst či obcí.

Obrana všemi dostupnými prostředky
Taková je například situace v Rychnově nad Kněžnou, kde ani jeden ze čtyř zastupitelů zvolených za ODS není členem strany. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu sedí i tři komunisté. Předseda místního sdružení Vladimír Záleský nicméně upozorňuje, že rychnovská ODS nikdy neuzavřela žádnou koalici s KSČM ani s ní jinak nespolupracuje.

"Pokud výkonná rada přistoupí k politicky zcela neprozíravému administrativnímu řešení, nezbude rychnovskému místnímu sdružení i oblastní radě nic jiného, než se v rámci stanov bránit všemi dostupnými prostředky," sdělil LN Záleský.

Jako velmi přísné a nesystémové kritizuje rozhodnutí vedení ODS i Rostislav Pokluda, předseda buňky ODS v obci Bartošovice v Moravskoslezském kraji. "Nemůžeme stranicky stíhat nezávislé kandidáty, rozhodnutí rady vnímám jako nesmysl," uvedl.

Jan Martínek
  • 20Diskuse
Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.