19. prosince 2008 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

S kým Topolánek mluví

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Český premiér Mirek Topolánek slavnostně představil logo nastávajícího českého předsednictví EU na tiskové konferenci ve Veletržním paláci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Mirek Topolánek slavnostně představil logo nastávajícího českého předsednictví EU na tiskové konferenci ve Veletržním paláci. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Když Mirek Topolánek v čele ODS střídal Václava Klause, soudilo se, že kosmopolitu, který se cítí jako doma v konverzaci s Miltonem Friedmanem, střídá pragmatický Valach, který sice nemá rozhled otce zakladatele, ale zato se nebojí stoupnout si před plnou hospodu. Dnes Topolánek pendluje mezi evropskými metropolemi a v klubu „hochů, co spolu mluví“ se rychle zabydlel. Natolik, že včera pochválil Gordona Browna za jeho exemplární postup při řešení hospodářské krize.

Ten je přitom dosti kontroverzní a rozhodně se nepodobá krokům české vlády. Naopak si z něj vypůjčují Paroubkovi sociální demokraté, když vládní obezřetnost kritizují a navrhují třeba snížení spodní sazby DPH na pět procent. Ale záleží na tom vůbec? Vždyť na to, že by mohl zase získat důvěryhodnost a iniciativu na domácí scéně, už Topolánek rezignoval.
 
Pragmatický Valach projevil od počátku svého vládnutí překvapivou slepotu, co se týče oslovování lidových vrstev. Vláda se nechala pohltit pocitem, že realizuje těžké, ale nezbytné kroky. Navíc z jejich podoby, kterou si vynutily koaliční kompromisy, nikdo nebyl nadšený. Takže když počátkem roku 2007 vstoupily v platnost daňové změny, zdravotní poplatky a zároveň (mimo vliv vlády) rostly ceny energií a potravin, vláda jako by doufala, že si toho nikdo nevšimne. Zřejmě to brala jako špatné počasí, které se musí přestát – lidi si zvyknou a pak bude snad líp.
 
Od člověka, který to prý měl umět s obyčejnými lidmi, to bylo překvapivě tupé. Od politika, který má za soupeře Jiřího Paroubka, to bylo sebevražedné. Vláda, která se dnes vymlouvá na komunikaci, přitom na propagační kampaně vynakládala peněz víc než dost. Chyběl ovšem někdo, kdo by dokázal ministrům říct, co lidi opravdu pálí. Někoho takového politici ve své izolaci potřebují – ať je to kamarád s dobrým čichem na to, co se děje, nebo americká komunikační agentura.
 
Dnes už je na nějaké ježdění mezi lidi pozdě. Topolánek si potřebuje už jen vyjednat klid na to, aby mohl jezdit do Bruselu.
  • 16Diskuse
Najdete na Lidovky.cz