24. listopadu 2008 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

S Lisabonskou smlouvu by stejně počkal na Iry

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 143Diskuse
Václav Klaus na státní návštěvě Irska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus na státní návštěvě Irska | foto: ČTK

PRAHA Kdyby Ústavní soud rozhodl o slučitelnosti lisabonské smlouvy s českou ústavou a parlament smlouvu schválil, prezident Václav Klaus by ji zřejmě podepsal jen tehdy, pokud by byla ratifikována i v Irsku. Vyplývá to z jeho prohlášení pro Rádio Česko. Irové smlouvu odmítli v červnovém referendu a irská vláda nyní hledá řešení, jak smlouvu schválit, aby mohla začít platit.

Český Ústavní soud bude o smlouvě rozhodovat v úterý. Podle Klause je jakákoli debata o tom, kdy bude lisabonská smlouva v ČR schválena, nebo neschválena, v dané chvíli naprosto bezpředmětná. Nyní se musí počkat na rozhodnutí ÚS a podle toho potom zvážit, zda je eventuálně možné se k němu s lisabonskou smlouvou vracet.

"Následná debata v parlamentu bude trvat nemalou dobu, protože jde o 'fatální omezení suverenity země'," myslí si prezident, který je znám jako velký kritik smlouvy. "Pak teprve eventuálně přichází na pořad podpis prezidenta a já nemám důvod být dalším z Evropanů, kteří tlačí na Irsko, aby udělali něco. Prostě bez irské změny stanoviska žádná lisabonská smlouva být nemůže," uvedl Klaus.

Irská vláda chce údajně rozhodnout, zda "smaragdový ostrov" uspořádá nové referendum, ještě před summitem EU, který se v Bruselu koná 11. a 12. prosince. Podle průzkumů by druhé referendum nyní mělo naději, že smlouva v Irsku bude schválena.

Příznivci smlouvy ovšem svůj souhlas podmiňují tím, že by si Irsko mohlo ponechat evropského komisaře a smlouvu by doplnila
zvláštní prohlášení o neutralitě, daňových otázkách a problematice potratů. Lisabonská smlouva přitom předpokládala, že se počet členů Evropské komise sníží, takže každá země by do komise nevysílala svého občana.

Klaus byl tento měsíc na třídenní státní návštěvě Irska, která vzbudila kontroverzi zejména kvůli jeho soukromému setkání s předákem irských odpůrců smlouvy Declanem Ganleym.

Prezidentovo chování v té souvislosti kritizoval zahraniční a domácí tisk i politici a politologové. Ústavní soud se měl lisabonskou smlouvou zabývat původně 10. listopadu. Na žádost prezidenta, kterému termín kolidoval se státní návštěvou Irska, ale ÚS jednání odložil na 25. listopadu.

Někteří politici tento krok prezidenta označili za úmyslné oddálení ratifikace smlouvy. Klaus ale toto nařčení dnes ostře odmítl. "Tohleto je opravdu mediální hříčka, je to politická hříčka. Mě mrzí, že pan premiér (Mirek Topolánek) zmínil mé jméno. Nezlobte
se, já jsem si nevymyslel, že jsem předvoláván k Ústavnímu soudu.
Já jsem si nevymyslel, že z ústavy jsem víceméně účastníkem tohoto jednání," řekl.

Česko je poslední stát, který se ke smlouvě zatím nevyjádřil. Přezkoumání dokumentu u ÚS navrhli senátoři za ODS. Teprve po závěrech soudu se ke smlouvě může vrátit parlament.

Lidovky.cz
  • 143Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na Lidovky.cz