Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

S lobbistou Šloufem se rozloučila zaplněná síň krematoria. Za Zemana přivezl kytici Nejedlý

Česko

  11:24aktualizováno  14:48
PRAHA - Političtí souputníci, rodina a přátelé se v sobotu před polednem ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze rozloučili s lobbistou a někdejším vlivným členem sociální demokracie Miroslavem Šloufem. Bývalý poradce Miloše Zemana zemřel před týdnem po dlouhé těžké nemoci ve věku 69 let. Dlouholetí sociální demokraté, kteří přišli, postrádali na pietním rozloučení představitele nynějšího vedení strany. Hrad zastupoval na pohřbu poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Martin Nejedlý, současný hlavní poradce prezidenta Zemana. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jako první na pohřbu promluvila Šloufova vnučka. Po ní přišel bývalý předák komunistických svazáků Martin Ulčák. Obhajoval Šloufovovo působení za socialismu. Kritiku, které se na mnohdy „stínové“ aktivity zesnulého lobbisty snesla po převratu, zase svedl na závist těch, kteří mu nepřáli úspěch.

Ulčák se také naplno opřel do Miloše Zemana. A to přes to, že jeho jméno naplno ani jednou nevyslovil. Vadí mu způsob, jakým se současný prezident od Šloufa odstřihl poté, co mu lobbista pomohl k vítězství v první přímé volbě.

Bývalý poradce Miloše Zemana zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 69 let.
Pohřeb někdejšího vlivného člena ČSSD Miroslava Šloufa.

„Byl to Mirek Šlouf, kdo díky promyšlené strategii, nezměrnému úsilí a přesné organizaci znovu rozehrál pro kandidáta bitvu o trůn. Neboť byl z hloubi duše přesvědčený, že jde o člověka spravedlivého, velkorysého, moudrého statečného. Nechci hodnodit, zda a jak moc se Mirek mýlil. Nicméně je prostým faktem, že těsně před volbou prezidenta se ho kandidát z ne zrovna ušlechtilých důvodů zbavil. Ano, takhle vypadá, jemně řečeno, nevděk,“ pronesl Ulčák.

Obřadu ve zcela zaplněné obřadní síni krematoria se zúčastnili také někteří bývalí představitelé ČSSD. Mezi smutečními hosty byl například někdejší ministr zahraničí Jan Kavan, bývalý senátor Vladimír Dryml nebo bývalí poslanci Karel Šplíchal a Jana Volfová. Prezident podle dřívějšího prohlášení mluvčího Hradu poslal kytici.

Dorazil i poslanec ČSSD Foldyna

Posledního rozloučení se zúčastnil také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Novinářům řekl, že Šlouf svým přátelstvím a také odbornými zkušenostmi přispěl k vzestupu sociální demokracie. Foldynovi proto bylo líto, že na obřad nepřišel nikdo ze současného vedení strany. 

„Když bylo bombardování Jugoslávie, chtěl jsem do Česka přivézt stovku dětí. On mi řekl, že sto nic není, ať jich přivezu tisíc. Obtelefonoval spoustu lidí, sehnal sponzory a já jsem sem přivezl třikrát jedenáct autobusů dětí! Mohl se na to vykašlat, nemusel se starat. Ale on to udělal,“ vzpomínal Foldyna na Šloufa.

Foldyna vzpomínal i na to, že Šlouf připravoval Zemanovi podklady i v době, kdy se nynější prezident na spoustu let odstěhoval do ústraní na Vysočině. „Organizoval mu návštěvy různých zahraničních diplomatických sborů přímo na chalupě.“

Chyběly špičky ČSSD

„Že tady nikdo není, to svědčí o nás. V polovině 90. let uspořádal exkurzi do Polska, kde okoukal autobus - Zemáka. Ten Zemák dovezl sociální demokracii do vládních lavic, takže by tady měli být,“ řekl Foldyan novinářům. 

„Velmi mne to mrzí, protože Mirek Šlouf udělal pro ČSSD mnoho, ale především udělal mnoho pro zvolení Miloše Zemana,“ doplnil ho Kavan.

Podle Šplíchala by se měli u takovéto příležitosti bývalí kolegové a přátelé povznést nad osobní spory. „To jsou asi takové ty osobní vztahy, osobní pocity. Myslím, že při takovéto příležitosti by se nad to všichni měli povznést a připomenout si vždycky jenom to dobré, co s tím odházejícím odchází,“ komentoval.

Z dalších veřejně známých lidí dorazil na pohřeb senátor Ivo Valenta (za Soukromníky), zakladatel Jazzové sekce Karel Srp nebo Tomáš Hrdlička ze zákulisí pražské politiky.

Šlouf začínal v politice v 80. letech jako komunistický poslanec České národní rady, předtím působil ve vedení Socialistického svazu mládeže (SSM). Později vstoupil do ČSSD a pomáhal Zemanovi s některými volebními kampaněmi. Před volbami v roce 1996, které znamenaly pro sociální demokracii velký vzestup, přišel s nápadem na předvolební autobus Zemák, jehož úspěch dnes Šloufovi přátelé často zmiňovali.

Avizovanou kytici od Zemana donesl jeho poradce Martin Nejedlý.

Hovořili o jeho pracovitosti a také o jeho přátelství a ochotě pomoct, například v roce 1999 dětem z bývalé Jugoslávie, na což vzpomínal Foldyna. „Přivezl jich tehdy z vybombardované Jugoslávie na prázdniny do Česka tisíc,“ řekl.

Počátkem roku 2008 stál Šlouf u založení sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit Zemana do politického života. Zemanovi pomáhal i v prezidentské volbě 2013. Poté ale jejich přátelství skončilo. Svůj pohled na Zemanovu osobnost Šlouf publikoval v knize Jak se dobývá Hrad. Napsal v ní, že chování prezidenta stále více určuje trojice špatných vlastností - nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence.

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách, připustil třeba kontakty se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. Spojován byl také s kauzou Olovo, tedy dokumentem, který vznikl v okruhu poradců premiéra Zemana, jimž Šlouf šéfoval, a který obsahoval plán diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni Sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Šloufův podíl na kauze se neprokázal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!