11. ledna 2010 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S odklízením chodníků v Praze by mohla pomoct i Armáda spásy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Na Václavském náměstí v Praze sníh odklízeli lidé i stroje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Václavském náměstí v Praze sníh odklízeli lidé i stroje. | foto: ČTK

PRAHA Na mnoha místech hlavního města uklízejí lidé chodníky sami, stejně jako to dělali před přijetím novely takzvaného chodníkového zákona. Stížností na neschůdné chodníky evidují jednotlivé městské části málo.

Například čtvrtá městská část utratila kvůli sněhové kalamitě od pátku už půl milionu korun. Situace pro chodce přitom není na mnoha místech příznivá, na některých sídlištích, například v Krči či Libuši, vedly dopoledne jen prošlapané cesty.

"Asi 80 procent lidí ve vilové a domkové zástavbě si uklízí chodníky před svými domy samo," řekla například mluvčí Prahy 4 Žaneta Pilařová. Platí to prý ale i pro některé obyvatelé činžovních domů, například v Nuslích.

Školníci v Praze 4 dostali z radnice údajně pokyn, aby chodníky před školami uklidili sami.

Pochvaly pro Prahu 4

Na bezplatnou linku pohotovosti s číslem 800 131 290, kterou tu zřídili, prý volají od pátku lidé s dotazy, kam se sněhem, i s pochvalami, že úklidová firma Prahy 4 chodníky uklízela podle jejich požadavků do dvou hodin. Stížností je podle Pilařové minimálně.

Chodníková novela

Takzvaná chodníková novela platí od poloviny loňského dubna. Městům a obcím zvýšila náklady na údržbu chodníků, protože v letošní sezoně poprvé platí plužení a posyp i tam, kde na to dřív dbali majitelé sousedících domů.

Městská část vyzývá své obyvatele, aby hlídali střechy, stromy a rampouchy. Množí se prý případy, kdy pod tíhou sněhu padají větve; lidé by proto neměli chodit do parků. Také podle mluvčího Prahy 5 Radovana Myslíka se v této městské části pustili její obyvatelé na mnoha místech do úklidu chodníků sami.

"Lidi nám pomáhají stejně, jako tomu bylo v minulých letech," řekl Myslík. Na neuklizené chodníky dnes podle něj radnici důrazněji upozorňoval jen jeden pán z Hlubočep. Radnice Prahy 5 odkazuje volající, kteří mají kvůli sněhu nějaký problém, na bezplatnou telefonní linku 800 100 991, řekl Myslík.

Zřídil ji v sobotu magistrát. Také v Praze 3 je podle jejího mluvčího Jana Sotony lidem jasné, že přívaly sněhu nelze zvládnout naráz. Na mnoha místech Žižkova prý proto chodníky uklízejí sami. I zde jsou stížnosti na neuklizený sníh na chodnících sporadické.

Možná pomůže Armáda spásy

"Samozřejmě někteří lidé uklízejí před svými domy sami, nemají jinou možnost," řekl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Firma, kterou si na úklidové práce Praha 7 najímá, odhrnuje sníh i nad rámec svých povinností před všemi objekty patřícími městské části, například základními a mateřskými školami. Uklízí také okolí tramvajových a autobusových zastávek.

Zaměřuje se i na přechody pro chodce. Městská část zároveň jedná o tom, že by s úklidem sněhu z chodníků mohla pomoct veřejná služba i Armáda spásy.

Situace pro chodce není na mnoha místech příznivá. Například v Košířích nebyly dopoledne některé chodníky uklizené, vedly na nich jen prošlapané cesty.

Podobná situace panovala i na některých sídlištích, například v Krči, Libuši nebo na Lhotce a v Písnici. "Chodníky nejsou protažené, lidé proto chodí po okraji silnice, což není pro řidiče zrovna příjemné," popsal situaci obyvatel Písnice.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz