Sáblíková má další světové zlato

Česká rychlobruslařka se na MS v norském Hamaru poprvé stala šampionkou ve vícebojích

HAMAR Martina Sáblíková se poprvé v kariéře stala mistryní světa ve víceboji. Jedenadvacetiletá Češka deklasovala v norském Hamaru konkurenci především v závěrečném závodě na 5000 metrů a získala celkově čtvrtý titul světové šampionky. Druhá skončila Kanaďanka Kristina Grovesová, bronz brala Ireen Wüstová z Nizozemska.

„Je to nádherný pocit. Něco podobného jsem ani v nejmenším nečekala. Teď mě ale všechno bolí,“ řekla Sáblíková. Závěr čtyřboje společně s trenérem Petrem Novákem obrečeli. „Musela jsem čekat, až dojedou do cíle ostatní. A s Kristinou Grovesovou to byly nervy. Ty jsem měla nadranc,“ uvedla rodačka ze Žďáru nad Sázavou, která potřebovala Kanaďanku porazit o šest sekund. Grovesová v závěru odpadla a prohrála o 12,39 vteřiny.

Trojnásobná mistryně světa z jednotlivých tratí Sáblíková získala na vícebojařském MS vůbec první medaili, v předchozích dvou letech byla shodně pátá. Na olympijském oválu z roku 1994 zkompletovala vícebojařský double, neboť se už v roce 2007 stala nejvšestrannější rychlobruslařkou Evropy.

Důležitý krok udělala Sáblíková už v sobotní úvodní pětistovce, kdy vytvořila český rekord a 10. místem udržela kontakt se špičkou.

Pokračování na straně 20

Dokončení ze strany 24

Po výhře na trati 3000 metrů přenocovala v čele průběžného pořadí. „Už v pátek na tréninku jsem viděl, že se Martině vrátila forma ze začátku sezony. Věděl jsem, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, už si zlato nenechá vzít,“ přiblížil Petr Novák.

V neděli ve třetí disciplíně 1500 metrů obsadila Sáblíková svým nejlepším časem sezony 1:58,40 osmé místo a klesla na čtvrtou pozici. Na vítězku patnáctistovky a průběžně vedoucí Grovesovou však ztrácela pouze necelých šest sekund.

Na pětce nejlepší česká sportovkyně za rok 2007 potvrdila svou suverenitu; vynikajícím časem 6:55,54 nedala soupeřkám šanci a v cíli vyčerpáním upadla. Druhou Masako Hozumiovou porazila o osm sekund, čtvrtou Grovesovou už o 12,39 vteřiny.

Do druhého dne kvůli nemoci nenastoupila jedna z favoritek Claudia Pechsteinová z Německa. „V noci se mnou lomcovala zimnice. Je mi zle, pokračovat je vyloučené,“ uvedla 36letá závodnice.

***

Výsledky – muži – konečné pořadí čtyřboje: 1. Kramer (Niz.) 147,567, 2. Bökko (Nor.) 148,077, 3. Fabris (It.) 149,469.

Ženy – 500 m: 1. Nesbittová (Kan.) 38,87, 2. Šabanovová (Rus.) 39,53, 3. Wüstová (Niz.) 39,61, ...10. SÁBLÍKOVÁ 40,28. 3000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ 4:01,90, 2. Groenewoldová 4:05,61, 3. Van Deutekomová (obě Niz.) 4:05,88. 1500 m: 1. Grovesová 1:56,17, 2. Nesbittová (obě Kan.) 1:56,49, 3. Wüstová (Niz.) 1:56,78, ...8. SÁBLÍKOVÁ 1:58,40. 5000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ 6:55,54, 2. Hozumiová (Jap.) 7:03,56, 3. Beckertová (Něm.) 7:05,13. Konečné pořadí čtyřboje: 1. Sáblíková 161,616, 2. Grovesová 162,264, 3. Wüstová 163,639, 4. Hozumiová 163,837, 5. Voorhuisová (Niz.) 164,241, 6. Nesbittová 164,246.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...