19. prosince 2008 11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sahulovi vrazi dostali 15 let vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 63Diskuse
Vrazi hudebníka Františka Sahuly Jiří Kulvejt a Jan Dvořáček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrazi hudebníka Františka Sahuly Jiří Kulvejt a Jan Dvořáček. | foto: ČTK

PRAHA Středočeský krajský soud rozhodl o trestu za vraždu hudebníka Františka Sahuly. Jiří Kulvejt a Jan Dvořáček dostali každý 15 let vězení. Mladíci Sahulu ukopali a udupali počátkem letošního května v chatové oblasti Skuheř u Kamenice nedaleko Prahy. Oba obvinění byli zároveň uznáni vinnými z krádeže. Verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Tragická událost se podle spisu stala v noci na 2. května asi hodinu po
půlnoci. Oba muži prý předtím popíjeli v několika restauracích. Tehdy osmnáctiletý Kulvejt podle obžaloby nejprve Sahulu srazil dvěma údery pěstí
na zem a pak ho ještě kopl do hlavy. Pak se k němu podle spisu připojil v
té době dvacetiletý Dvořáček, oba hudebníka údajně kopali a dupali mu na
hlavu, obličej a horní polovinu těla.

Život za 1300 korun
Státní zástupce Tomáš Milec při přednesu obžaloby uvedl, že mladíci Sahulu napadli s takovou intenzitou, že hlava pětačtyřicetiletého hudebníka byla "zadupána" osm centimetrů do země. Sahulův obličej byl ranami údajně tak znetvořen, že policie měla problémy s jeho identifikací. Podle obžaloby jej tak zavraždili zvlášť surovým způsobem, navíc i s úmyslem obohatit se.

Podle spisu mu totiž po činu sebrali peněženku s 1300 korunami. Kulvejt i Dvořáček při výslechu přiznali, že byli na místě činu. Hlavní podíl na fyzickém útoku ale svalovali jeden na druhého. Ve výpovědích se shodli, že Sahulu napadl Kulvejt po předchozí hádce.

Rozcházejí se ale v tom, kdo pak hudebníkovi dupal po hlavě. Zatímco oba tvrdí, že to byl ten druhý, klíčový svědek J. Ch., který prý část útoku viděl, uvedl, že Sahulu kopali oba. Obžalovaní svalují vinu jeden na druhého i v otázce, kdo vzal hudebníkovi peněženku.

Známý kytarista a zpěvák Sahula působil od roku 1991 ve skupině František
Sahula & Synové výčepu, ale často hrál i se skupinou Tři sestry, jejímž byl
opakovaně členem. Mimo jiné ho proslavil legendární videoklip Průša kapely
Hagen Baden Lou Fanánka Hagena. Sahula v něm sehrál úchyla.
Lidovky.cz, ČTK
  • 63Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.