31. prosince 2017 11:08, aktualizováno  22:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rok 2018 vítají ve světě velkolepé ohňostroje, v Dubaji vytvořili rekord

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Rozsvícený nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsvícený nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa v Dubaji. | foto: APČTK

SYDNEY Nový rok 2018 už přivítali mimo jiné na Novém Zélandě, v Austrálii, v Číně či na Arabském poloostrově. Mezi půlnočními ohňostroji tradičně zazářila Sydney, která rozsvítila nebe tradičně nad budovou opery. Majestátní podívanou připravili v Dubaji, kde vytvořili rekord v největší laserové show na jedné budově - na 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa.

V Jakartě přívítali nový rok hromadnou svatbou 450 párů. Přechod do nového roku na celé Zemi trvá kvůli časovým pásmům 26 hodin a skončí tak až v pondělí ve 13:00 SEČ.

Jako první nastal nový rok úderem dnešních 11:00 SEČ v ostrovním státě Samoa a na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati). Čtvrt hodiny nato nastala půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu. Ne všude vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu, například v Teheránu nastal první den roku 2018 ve 21:30 SEČ a v Káthmándú v 19:15 SEČ.

Prvními velkými sídly, která oslavila rok 2018, byly ve 12:00 SEČ novozélandská metropole Wellington a místní největší město Auckland. Ve 13:00 SEČ přišel nový rok v nejvýchodnějším ruském městě Anadyru.

Novoroční ohňostroj před budovou Petronas Twin Towers v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur.

Novoroční ohňostroj před budovou Petronas Twin Towers v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur.

Ve 14:00 SEČ se k oslavám připojilo Sydney s 12minutovým ohňostrojem, který ozářil nebe nad budovou opery a přístavního mostu Harbour Bridge. Oslavy v Sydney, které doprovází mimořádná bezpečnostní opatření, patří k jedněm z největších. Pořadatelé očekávali až milion lidí.

V Tokiu půlnoci přivítali v 16:00 SEČ vypuštěním tisíců bílých balonků a v Soulu ve stejnou hodinu rozezněli obrovský historický zvon. V Jakartě se už před tamní půlnoci (18:00 SEČ) shromáždilo téměř 450 párů v obrovském stanu, kde za dohledu místních úředníků podepsali svatební smlouvu. Novomanželům pogratuloval i jakartský guvernér Anies Baswedan a uvedl, že podobnou akci bude město pořádat každého Silvestra.

Oslavy v Sydney.
Oslavy Nového roku v jihokorejském Soulu.

Majestátní oslavy uspořádali v Dubaji, kde o místní půlnoc (21:00 SEČ) rozsvítili nejvyšší mrakodrap světa - 828 metrů vysokou budovu Burdž Chalífa. Podle agentury DPA se tak zapsali do Guinnessovy knihy rekordů s největší laserovou show na jedné budově. Na nejvyšším mrakodrapu se rozzářila arabská kaligrafie, geometrické obrazce či portrét prvního prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Zajda Nahajána.

V pondělí 1:00 SEČ vstoupí do roku 2018 například Londýn s Lisabonem, v 6:00 SEČ New York, po třech dalších hodinách San Francisco a Los Angeles a v 11:00 SEČ Honolulu.

Nejdéle si na novoroční přípitek musí počkat lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastane v pondělí ve 12:00 SEČ. O hodinu později pak nový rok začne i na dvou neobydlených tichomořských ostrovech - Bakerově a Howlandově. Znamená to tedy, že až poslední místo planety vstoupí do roku 2018, bude na Samoi v Tichomoří už úterý 2. ledna dvě hodiny ráno.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz