Samuel | Proměna chlapce uvězněného v dívčím těle
Samuel

Samuel

VIDEO: Ještě jsem se nepopral, ale snadno se rozčílím, říká Samuel po dalším měsíci užívání testosteronu

Samuelovi roste knírek, mutuje a zvyšuje se v něm agrese. „Ještě jsem se nepopral, ale snadno se rozčílím,“ vypráví při rozhovoru po dalším měsíci užívání testosteronu. Tentokrát se dotkl i tématu své budoucnosti. Jak líčí, chtěl by jednou pomáhat lidem s podobným životním příběhem, který má on sám. Časosběrný dokument na pokračování autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja zachycuje proměnu Samuela, dříve Báry. Podívejte se na již sedmý díl.

Transgender je označení pro lidi, jejichž pohlavní identita není v souladu s jejich pohlavím. Samuel, úředním jménem Bára, se už odmalička necítí ve svém těle dobře, natožpak přirozeně.

Už v dětství odmítal nosit holčičí oblečení, dlouhé vlasy nosil svázané do pánského culíku. „Pořád jsem doufal, že někdy k Vánocům dostanu penis,“ stýská si. Samuel si svou odlišnost naplno uvědomil v deváté třídě. Coming out, tedy svěření se okolí, odkládal až na střední školu. Bál se reakcí okolí.

Po zvládnutí psychologického testu a lékařském vyšetření může Samuel začít s hormonální terapií. Už se nemůže dočkat, až mu začnou růst vousy a chlupy, až se jeho tělo začne měnit v mužské.

V časosběrném dokumentu bude autorská dvojice sledovat jeho fyzickou i psychickou proměnu. Díly budou vydávat každý měsíc, po dobu Samuelovy proměny.

Být transgender

Samuel chce dokumentárním seriálem pomoci lidem s podobným příběhem. Zároveň si přeje rozšířit povědomí o tom, co znamená být transgender. „Dlouho jsem přemýšlel, jestli do toho mám jít. Radil jsem se s rodinou i kamarády. Potřeboval jsem několik dní na přemýšlení, pak mi došlo, že je to dobrý nápad,“ vypráví, jak se rozhodoval, jestli nabídku novinářky přijmout, či nikoliv.

„Nelíbí se mi, že v Česku nedávno došlo k napadení ženy, která dříve bývala mužem. Tohle by se nemělo dít,“ líčí poklesle. Zároveň si ale uvědomuje, že se narodil do doby, kdy jsou lidé k odlišnostem mnohem tolerantnější. „Neumím si představit, jaké to muselo být před dvaceti nebo třiceti lety,“ dodává.

Autoři

Spolupracovali: Jiří Bigas, Martin Bojo, Tomáš Málek, Marcel Šulek

Lidovky.cz, 18. prosince 2018
© 2018 MAFRA, a.s.