Samuel | Proměna chlapce uvězněného v dívčím těle
Samuel

Samuel

VIDEO: Ponožku do trenek nechci, Samuel řeší pomůcky pro transgender lidi

Vztahy teď nejsou nic pro Samuela. Spíše než holky řeší své tělo

Našel si dívku, krátce nato se ale rozešli. „Vztahy teď nejsou nic pro mě,“ říká Samuel po rozchodu s tím, že spíše než holky teď řeší své tělo. V jeho životě se udály i další změny - sexuolog mu dal písemné potvrzení, že je připraven na hormonální léčbu. Nyní Samuel podstupuje lékařská vyšetření. Kromě toho také shání v sexshopech výplně do trenýrek. Časosběrný dokument na pokračování autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja zachycuje proměnu Samuela, dříve Báry. Podívejte se na již třetí díl.

Transgender je označení pro lidi, jejichž pohlavní identita není v souladu s jejich pohlavím. Samuel, úředním jménem Bára, se už odmalička necítí ve svém těle dobře, natožpak přirozeně.

Už v dětství odmítal nosit holčičí oblečení, dlouhé vlasy nosil svázané do pánského culíku. „Pořád jsem doufal, že někdy k Vánocům dostanu penis,“ stýská si. Samuel si svou odlišnost naplno uvědomil v deváté třídě. Coming out, tedy svěření se okolí, odkládal až na střední školu. Bál se reakcí okolí.

Po zvládnutí psychologického testu a lékařském vyšetření může Samuel začít s hormonální terapií. Už se nemůže dočkat, až mu začnou růst vousy a chlupy, až se jeho tělo začne měnit v mužské.

V časosběrném dokumentu bude autorská dvojice sledovat jeho fyzickou i psychickou proměnu. Díly budou vydávat každý měsíc, po dobu Samuelovy proměny.

Být transgender

Samuel chce dokumentárním seriálem pomoci lidem s podobným příběhem. Zároveň si přeje rozšířit povědomí o tom, co znamená být transgender. „Dlouho jsem přemýšlel, jestli do toho mám jít. Radil jsem se s rodinou i kamarády. Potřeboval jsem několik dní na přemýšlení, pak mi došlo, že je to dobrý nápad,“ vypráví, jak se rozhodoval, jestli nabídku novinářky přijmout, či nikoliv.

„Nelíbí se mi, že v Česku nedávno došlo k napadení ženy, která dříve bývala mužem. Tohle by se nemělo dít,“ líčí poklesle. Zároveň si ale uvědomuje, že se narodil do doby, kdy jsou lidé k odlišnostem mnohem tolerantnější. „Neumím si představit, jaké to muselo být před dvaceti nebo třiceti lety,“ dodává.

Autoři

Spolupracovali: Jiří Bigas, Martin Bojo, Tomáš Málek, Marcel Šulek

Lidovky.cz, 11. června 2018
© 2018 MAFRA, a.s.