Samuel | Proměna chlapce uvězněného v dívčím těle
Samuel

Samuel

VIDEO: Otázky na tělo. Překvapilo mě, jak moc se týkaly sexu, říká transgender Samuel o vyšetření

Červené tváře a rozpaky. Samuel má za sebou návštěvu psychologa

O tom, že se cítí jako kluk a ne jako dívka, už řekl rodině, kamarádům ve škole i učitelům. To nejtěžší má tedy za sebou, jak sám říká. Nyní Samuel, dříve Bára, čeká na rozhodnutí lékařů, zda může začít s hormonální léčbou. U sexuoložky byl už na třech schůzkách, u psychologa absolvoval zhruba hodinové vyšetření. Časosběrný dokument na pokračování autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja zachycuje Samuelovu proměnu. Podívejte se na druhý díl.

Transgender je označení pro lidi, jejichž pohlavní identita není v souladu s jejich pohlavím. Samuel, úředním jménem Bára, se už odmalička necítí ve svém těle dobře, natožpak přirozeně.

Už v dětství odmítal nosit holčičí oblečení, dlouhé vlasy nosil svázané do pánského culíku. „Pořád jsem doufal, že někdy k Vánocům dostanu penis,“ stýská si. Samuel si svou odlišnost naplno uvědomil v deváté třídě. Coming out, tedy svěření se okolí, odkládal až na střední školu. Bál se reakcí okolí.

Po zvládnutí psychologického testu a lékařském vyšetření může Samuel začít s hormonální terapií. Už se nemůže dočkat, až mu začnou růst vousy a chlupy, až se jeho tělo začne měnit v mužské.

V časosběrném dokumentu bude autorská dvojice sledovat jeho fyzickou i psychickou proměnu. Díly budou vydávat každý měsíc, po dobu Samuelovy proměny.

Být transgender

Samuel chce dokumentárním seriálem pomoci lidem s podobným příběhem. Zároveň si přeje rozšířit povědomí o tom, co znamená být transgender. „Dlouho jsem přemýšlel, jestli do toho mám jít. Radil jsem se s rodinou i kamarády. Potřeboval jsem několik dní na přemýšlení, pak mi došlo, že je to dobrý nápad,“ vypráví, jak se rozhodoval, jestli nabídku novinářky přijmout, či nikoliv.

„Nelíbí se mi, že v Česku nedávno došlo k napadení ženy, která dříve bývala mužem. Tohle by se nemělo dít,“ líčí poklesle. Zároveň si ale uvědomuje, že se narodil do doby, kdy jsou lidé k odlišnostem mnohem tolerantnější. „Neumím si představit, jaké to muselo být před dvaceti nebo třiceti lety,“ dodává.

Autoři

Spolupracovali: Jiří Bigas, Martin Bojo, Tomáš Málek, Marcel Šulek

Lidovky.cz, 13. května 2018
© 2018 MAFRA, a.s.