Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sankce? Primitivní a hanebná pomsta, rozčiluje se Moskva

Svět

  10:20aktualizováno  12:26
MOSKVA - Moskva ve čtvrtek dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Už nyní jejich akcie moskevské burze citelně klesají. Ruské ministerstvo zahraničí označilo americké sankce za "primitivní pokus pomstít se za to, že situace na Ukrajině se nevyvíjí podle amerických představ".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: Reuters

Ruské ministerstvo vyjádřilo také rozčarování nad tím, že Evropská unie údajně "podlehla americkému vydírání" a navzdory vlastním zájmům se rozhodla rozšířit své sankce proti Moskvě, které však poškodí i členské státy EU (více o vyhlášených sankcích čtěte ZDE).

"Hanebná a neopodstatněná snaha svalit na Rusko vinu za občanskou válku v sousední zemi, která se stala důsledkem hluboké vnitřní krize (...), svědčí o krachu strategie USA a jejich kyjevských klientů násilím zpacifikovat rozsáhlou lidovou nespokojenost," praví se v prohlášení ruské diplomacie.

PSALI JSME:

Bílý dům ‚podněcuje krveprolití‘

Bílý dům prý "fakticky podněcuje ke krveprolití" a cynicky se pokouší zbavit se vlastní odpovědnosti "hrubým překrucováním faktů". Hovořit jazykem sankcí s Ruskem je však neužitečné, k ničemu dobrému to nepovede, jen k hořkému rozčarování, zdůraznila Moskva. "Nehodláme strpět vydírání a vyhrazujeme si právo na odvetná opatření," dodala.

Porošenko sankce vítá

  • Ukrajinský prezident Petro Porošenko přivítal rozhodnutí summitu Evropské unie o zavedení nových sankcích proti Rusku. Podpoří to podle něj svrchovanost, územní celistvost a nezávislost Ukrajiny. "Evropa předvedla solidaritu s Ukrajinou," zdůraznil Porošenko a dodal, že jde i o výsledek neustálého dialogu mezi Kyjevem a Bruselem.
  • Za pozoruhodné agentura AFP označila, že se Porošenko nevyjádřil k zavedení nových amerických sankcí proti Rusku, ačkoliv ty se jeví mnohem důraznější než unijní opatření.

"Sankce USA proti předním podnikům obranného průmyslu jsou nezákonné a svědčí jen o neférové konkurenci na trhu," prohlásil podle agentury RIA Novosti vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má ve vládě na starosti právě zbrojovky. "Tak či onak, Američanům se už nepodaří zastavit program přezbrojení ruské armády a námořnictva," ujistil. To se prý týká i vývozu ruských zbraní.

Ještě dříve náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov pohrozil Washingtonu "bolestnou a ostrou" odpovědí. "Ve Washingtonu převládá logika vnucování své politické vůle jiným státům. Tato logika je chybná a odsouzená k neúspěchu," řekl Rjabkov agentuře Interfax.

Efekt bumerangu

Ruský prezident Vladimir Putin ještě ve středu řekl, že sankce přivedou rusko-americké vztahy do slepé uličky a poškodí je. Podobná opatření mají podle šéfa Kremlu efekt bumerangu.

ČTĚTE TAKÉ:

Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda svým občanům zakazuje.

Na americký sankční seznam se nedostal ruský plynárenský gigant Gazprom, který se výrazně podílí na zásobování Evropy zemním plynem.

Sankce Evropské unie budou nově moci postihovat ruské i další podniky, které finančně či materiálně podporují kroky podkopávající nebo ohrožující ukrajinskou suverenitu, celistvost a nezávislost. Evropští lídři chtějí mít konkrétní seznam hotový do konce měsíce.

Rána pro ruskou ekonomiku

Podle internetového listu Gazeta.ru západní sankce formálně ještě nejsou "třetím stupněm", ale i tak "představují úder ruské energetice a bankovnictví" a jejich "vliv na ruskou ekonomiku bude cítit". Podle expertů klíčovým podnikům zdraží dlouhodobé úvěry, což jim přivodí vážné potíže. Ani dosavadní pokusy přejít k půjčování si na asijských trzích neuspěly, i tam chybí hotovost pro ruské společnosti.

List jako precedens připomněl peripetie okolo "kontraktu století", tedy dodávek sovětského plynu výměnou za západoněmecké potrubí, než si po letech byznys prosadil své. Teď se sice Rusko pokouší hrát na strunu rozporů mezi USA a Evropou, ale vývoj spíše závisí na událostech na Ukrajině, předpověděl deník.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...