13. září 2010 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy má problém. Le Monde chce žalovat prezidentský palác

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PRAHA/PAŘÍŽ Francouzský prezidentský palác použil v červenci postupy, které odporují zákonu, a to ve snaze identifikovat zdroj informací zveřejněných v deníku Le Monde k finančnímu skandálu kolem dědičky kosmetické firmy L'Oréal Liliane Bettencourtové.

Tvrdí to Le Monde, který oznámil, že se rozhodl podat žalobu na neznámou osobu pro porušení zákona o ochraně novinářských zdrojů. Prezidentský palác obvinění odmítl.

Prestižní list uvádí, že prezidentský Elysejský palác, v němž nyní sídlí Nicolas Sarkozy, porušil utajení zdrojů u jednoho jeho novináře, a to pomocí služeb kontrašpionáže. Prezidentský úřad podle deníku nařídil tajným službám DCRI, aby zjistily původ informací, které novinář Le Monde zveřejnil 18. a 19. července o ministru práce Eriku Woerthovi a jeho manželce s odvoláním na výpovědi tří podezřelých z 15. a 16. července.

Z lidí, kteří mohli mít přístup k zápisům výslechů a sdělit ho novináři, tajné služby při šetření vytipovaly poradce ministryně spravedlnosti Davida Sénata, uvedl list bez upřesnění, zda tento vysoký funkcionář byl skutečně zdrojem jeho novináře. DCRI, které prý listu vysvětlily, že jednaly v rámci mise na ochranu státních zájmů, předaly v červenci své závěry Elysejskému paláci.

Sénat byl podle článku šéfredaktorky deníku Sylvie Kauffmannové krátce poté vyzván k odchodu z funkce a pověřen budováním odvolacího soudu na Guyaně.

"Elysejský palác zcela popírá obvinění ze strany deníku Le Monde a prezidentský úřad upřesňuje, že nikdy nevydal žádný pokyn žádným službám," uvedl prezidentský palác v prohlášení zaslaném agentuře AFP.

Skandál kolem pravděpodobně nejbohatší ženy Evropy kvůli údajným sponzorským darům pro současnou vládní stranu otřásá vládou od jara. Podle nahrávek, které prý v rezidenci Bettencourtové pořídil její majordomus, přijal Woerth od podnikatelky jako pokladník UMP příspěvek na Sarkozyho prezidentskou kampaň. Je proto podezřelý i z toho, že zneužil vlivu své ženy, jež se v té době podílela na správě jmění Bettencourtové.

Woerth, který je jedním z nejbližších spolupracovníků Sarkozyho a tvůrcem důchodové reformy prosazované nyní prezidentem, jakékoli nezákonné či nemorální jednání popřel. Odstoupil ale z funkce pokladníka UMP. Jeho žena Florence již byla policií také vyslýchána. Policie nedávno v souvislosti s případem prohledala pařížské sídlo Sarkozyho UMP.

ČTK, Lidovky.cz