23. prosince 2008 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sarkozy nemíní sedět v koutě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy |

RIO DE JANEIRO/PRAHA Dvoudenní summit EU–Brazílie je pro francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho událostí, kterou se loučí s unijním předsednictvím.

„Nikdo si nemůže myslet, že by bylo pro Evropu dobré, kdyby Francie nechala svoji židli prázdnou jenom proto, že ukončila svoje šestiměsíční předsednictví,“ prohlásil před několika dny francouzský prezident Nicolas Sarkozy. „Ne! Naopak budu pokračovat v akci,“ dodal podle agentury AFP. Sarkozy ještě v čele Evropské unie absolvuje unijní summit, který začal včera v Brazílii, než začátkem roku předá pomyslné předsednické žezlo České republice.

I když Sarkozy oficiálně projevil plnou podporu svým nástupcům, nehodlá podle francouzských médií ani v budoucnosti „sedět v koutě“ a bude se ze všech sil snažit zachovat silný vliv uvnitř Evropské unie. Navíc je připraven Česku pomáhat při řešení evropských záležitostí. „Například v ekonomické oblasti a reakcích na finanční krizi bude úzká spolupráce s odcházející předsednickou zemí užitečná,“ řekl agentuře Reuters nový francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Bruno Le Maire. A dodal, že Paříž také může pomoci Praze během příprav na opakované irské referendum o Lisabonské smlouvě.

Jako předsednická země Francie mimo jiné sehrála úspěšnou úlohu během rusko-gruzínské krize, inspirovala záchranu bank a bojovala proti klimatickým změnám. Kromě médií nezapomněl významné úspěchy francouzského předsednictví vyzdvihnout ani Sarkozy během své nedávné řeči na půdě Evropského parlamentu.

Evropské obavy
Chvála – či někdy spíše samochvála – francouzského předsednictví kontrastuje s nejistotou, která v části Evropy panuje kolem jejich českých nástupců. „Všemi hlavními městy Evropy se šíří pochybnosti poté, co Francie ukázala, že jen silné a aktivní předsednictví může udržet jednotu a vzdorovat těžkostem,“ citovala agentura AFP slova Jeana-Dominiqua Giulianiho, předsedu nadace Roberta Schumana. Jiný názor má však analytik Piotr Kaczynski z bruselského Centra pro evropská politická studia. „Kterýkoli malý stát by byl ve špatné pozici a nejednalo by se s ním se stejným respektem jako se Sarkozym,“ řekl agentuře ČTK a připomněl, že Česká republika navíc bude EU předsedat s velmi slabou vládou.

Evropa se českého předsednictví obává z několika důvodů – Česko není členem eurozóny a navíc má v čele velmi euroskeptického prezidenta a vládu, která nemá ve své zemi dostatečnou podporu. Jsou však tak velké obavy na místě? „Z toho, co vidím kolem sebe, si myslím, že naše předsednictví je dobře připraveno po technické stránce,“ řekl LN politolog Lukáš Macek, ředitel evropského programu Sciences Po Paris v Dijonu. „Myslím, že naše státní správa a naši diplomaté jsou připraveni a budou to zvládat. Ten problém je spíš na politické úrovni,“ dodal.

Otázkou zůstává, zda bude Česko s to během následujících šesti měsíců tento negativní postoj některých evropských zemí změnit. „To záleží na schopnosti naší vlády skutečně ukázat, že ona je v Česku tím hlavním lídrem evropské politiky, a záleží to na konkrétních výsledcích. V předsednictví je totiž velmi rychle vidět, jestli to zvládáte, nebo ne,“ řekl politolog Macek. „Musíme přesvědčit ostatní o tom, že to myslíme se svým evropským angažováním vážně a že jsme partner, který není v EU proto, aby ji bořil, ale aby našel s ostatními společnou cestu,“ dodal. Zároveň však nastínil určité pochybnosti, zda nám nebudou chtít ostatní země takzvaně „házet klacky pod nohy“. „Doufám, že Francie nebo některé jiné země nebudou mít tendenci české předsednictví testovat, a že budou naopak velmi loajální a kooperativní, ale není to tak jisté,“ řekl.

Poslední summit
Francouzský prezident během „své“ vlády nad EU zorganizoval několik summitů, z nichž vzešly například velké plány finanční pomoci v řádu stovek miliard eur nebo nápady na řešení rusko-gruzínského vojenského konfliktu.

Na poslední summit v čele Evropské unie odcestoval Sarkozy včera do Brazílie v doprovodu předsedy Evropské komise a francouzských ministrů obrany a zahraničních věcí. Během dvou dnů zde mají jednat o světové finanční krizi, změnách klimatu a podepsat s brazilskou vládou několik důležitých dohod. Jedním z hlavních cílů summitu je podle zpravodajských agentur navázat pevnější vztahy mezi Evropou a Brazílií.

Po skončení dvoudenního setkání zůstane Sarkozy se svojí rodinou ještě týden v Brazílii. Do Francie se má podle plánů vrátit až začátkem příštího roku, kdy už bude EU velet Česká republika.

  • 23Diskuse
Najdete na Lidovky.cz