Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejste muslimové, vzkázal saúdský duchovní do Íránu. Vztahy obou zemí se vyhrocují

Svět

  11:54
RIJÁD - Spory mezi Saúdskou Arábií a jejím blízkovýchodním rivalem Íránem se vyhrocují. Saúdskoarabský velký muftí šajch Abdal Azíz Šajch, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi, ve středu vrátil Íránu kritiku a prohlásil, že vůdci této země nejsou muslimové. I z tohoto důvodu jsou podle něj jejich hlavními nepřáteli stoupenci sunnitské větve islámu, která se vyznává právě v Saúdské Arábii.

Muslimští poutníci krouží kolem posvátné svatyně Kaaba ve Velké mešitě v Mekce. foto: Reuters

Informovala o tom agentura Reuters. Íránský prezident naopak vyzval muslimský svět, aby se sjednotil a potrestal saúdskoarabskou vládu za selhání při loňské pouti do Mekky a další aktivity Rijádu v oblasti.

Velký muftí reagoval na vyjádření íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, který v pondělí uvedl, že saúdskoarabské úřady „zavraždily“ muslimské poutníky, kteří utrpěli zranění při loňské tragédii během muslimské pouti hadždž do Mekky.

Vyjádření Chameneího prý nebylo pro muftího překvapením. „Musíme pochopit, že oni nejsou muslimové... Jejich nepřátelství vůči muslimům trvá již dlouho a jejich hlavními nepřáteli jsou sunnité,“ uvedl šajch Abdal Azíz Šajch. Íránští vůdci jsou podle něj stoupenci zoroastrismu, což je staré perské náboženství, které vzniklo na území dnešního Íránu. Toto náboženství je v zemi ale menšinové, většina Íránců je vyznavači šíitského islámu. Sunnité v některých zemích považují šíity za odpadlíky.

V Íránu zadrželi jaderného špiona. Předtím vyjednal dohodu se západem

Při velké pouti loni 24. září zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků. Většina byla ušlapána nebo se udusila. Šlo o nejvyšší počet mrtvých při hadždži od roku 1990.

„Země v regionu i celý islámský svět by měly řešit problémy společně a potrestat saúdskoarabskou vládu,“ řekl íránský prezident Hasan Rúhání na jednání íránského kabinetu. „Bohužel tato vláda pácháním zločinů v regionu a podporou terorismu prolévá krev muslimů v Iráku, Sýrii a Jemenu,“ dodal.

Írán již dříve obvinil Saúdskou Arábii ze sabotáže a neschopnosti zaručit bezpečnost poutníků. Podle Teheránu bylo mezi mrtvými celkem 464 Íránců. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyhrotily letos v lednu. Rijád tehdy přerušil diplomatické vztahy s Teheránem, když bylo napadeno saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu kvůli popravě šíitského duchovního v Saúdské Arábii.

Vztahy mezi Íránem, v regionu dominantní šíitskou zemí, a Saúdskou Arábií, která je jeho sunnitským rivalem, jsou napjaté i kvůli bojům v Sýrii. Tam Teherán stojí za prezidentem Bašárem Asadem, zatímco Rijád podporuje některé povstalecké skupiny. Rovněž v konfliktu v Jemenu Rijád podporuje jemenskou vládu, zatímco Teherán šíitské povstalce.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...