1. srpna 2009 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sázavafest to dokázal, návštěvnost je letos opravdu vysoká

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Moby na Sázavafestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moby na Sázavafestu | foto: ČTK

KÁCOV Dnes v Kácově na Kutnohorsku vrcholí 9. ročník Sázavafestu. V areálu i v jeho blízkosti je podle pořadatelů 15.000 lidí, další prý neustále přicházejí.

"Návštěvnost předčila naše očekávání. Přijelo mnoho lidí z Prahy, až jsme s tím měli trochu problémy s kapacitou parkovišť," řekl starosta Kácova Jaroslav Buchal (Nezávislí). Připravená parkoviště nestačila, pořadatelé proto museli posekat další louku, na niž budou auta odstavovat. Plné je i stanové městečko, takže další stany se staví už v nehlídaných prostorech.

Na čtyřech scénách již začal dnešní hudební program, který sleduje jen část diváků. Většina přítomných hledá v teplém počasí úkryt před sluncem nebo využívají nedalekou řeku ke koupání.

Dan Bárta na Sázavafestu

K hvězdám dnešního programu patří skotský zpěvák Jimmy Somervill a německá skupina Die Happy s českou zpěvačkou Martou Jandovou, kteří se představí večer. Z tuzemských interpretů se na akci, která byla zahájena 30. července, ještě představí například objev loňského roku Marek Ztracený nebo skupiny Chinaski, Support Lesbiens, Sto zvířat a další.

Dnešní program Sázavafestu také představí inscenaci Michaela Horáčka Kudykam, ke které napsal hudbu Petr Hapka. Hra ve verších bude mít premiéru 22. října ve Státní opeře Praha. Otazník visel nad dnešním vystoupením Kamila Střihavky, který má zdravotní problémy. Podle zástupce pořadatelů Martina Pešky byl sice krátce hospitalizován, na Sázavafestu však určitě vystoupí.

150 účinkujících
Program festivalu na náměstí u kácovského zámku od 29. července doprovází hudební produkce Kácovské léto. Dobrovolné vstupné poslouží jako dar na opravu barokního zámku. V pátek zde například vystoupila Lenka Dusilová s projektem Eternal Seekers, který získal cenu hudební akademie Anděl 2008. "Loni jsme vybrali přibližně 40.000 korun, letos se zdá, že by částka mohla být podobná," uvedl kácovský starosta s tím, že se pokusí na opravu zámku získat finance z evropských fondů.

Tradiční součástí akce bude autorské čtení Michala Viewegha, které tentokrát doprovodí baskytarista Pavel Jakub Ryba. Jeden z nejprodávanějších domácích autorů přečte několik povídek z připravovaného románu Povídky o lásce, který vyjde začátkem října.

Festival O2 Sázavafest nabízí čtyři hudební scény a jeden plenér, na kterých do nedělních ranních hodin vystoupí více než 150 účinkujících z České republiky i ze zahraničí. Více informací se nachází na www.sazavafest.cz. Policie od začátku festivalu zaznamenala devět trestných činů, večer byla vykradena tři auta a jeden stan, řekla mluvčí kutnohorské policie Vendulka Hanzlová. Policisté proto nabádají účastníky festivalu k ostražitosti. Lidé by si měli lépe hlídat cennosti a osobní věci.

ČTK
  • 1Diskuse