26. prosince 2008 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sběratel funkcí? Kraken

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 383Diskuse
4+1 funkce: Středočeský hejtman David Rath zatím sněmovnu neopouští, zastává tam celkem tři funkce. Stále se věnuje i medicíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 4+1 funkce: Středočeský hejtman David Rath zatím sněmovnu neopouští, zastává tam celkem tři funkce. Stále se věnuje i medicíně. | foto: Eva KořínkováČTK

PRAHA Velká část lidí ho pokládá za nejhrubšího, nejpopulističtějšího a nejdemagogičtějšího tuzemského politika. S výjimkou stranického šéfa Jiřího Paroubka ovšem patří David Rath v uplynulém roce k těm nejúspěšnějším.

A navíc je také jedním z nejpilnějších sběratelů placených funkcí. Kromě postu hejtmana, kterým se stal po podzimní porážce Petra Bendla v tradiční krajské baště ODS – středních Čechách, Rath stále zůstává poslancem. A této funkce se nechce vzdát. Alespoň prozatím.¨

Prý si vezme „zkušební dobu dva až tři měsíce“, aby zjistil, zda zvládne sedět na obou židlích. „Hejtmana beru jako prioritu. Jsou ale i ministři, kteří dělají zároveň poslance,“ míní bývalý ministr zdravotnictví.

Ve sněmovně toho přitom Rath, jehož ČSSD ve Středočeském kraji vládne s tichou podporou komunistů, nemá rozhodně málo. Je totiž nejviditelnějším místopředsedou poslaneckého klubu, kterého spolustraníci z ČSSD častokrát vysílají na zteč v nejlítějších bitvách. A Rath, jenž nemá problém označit premiéra Mirka Topolánka za „hlavu mafie“, jim důvěru vrchovatě oplácí.

„Při jedné příležitosti jsme chtěli být věcní a Rath se měl držet zpátky. Když ale nastaly obstrukce ze strany koalice, řekli jsme si:  vypustíme krakena!“, líčil nedávno jeden z poslanců ČSSD, který si nepřál být jmenován. Ostatně sám Rath před časem tvrdil: „Provokoval jsem už na základce. Arogance je druh mé obrany.“

I proto by si socialisté svého „krakena“ ve sněmovně rádi udrželi. Jisté je zřejmě jen to, že středočeský hejtman přijde o post předsedy zdravotnického výboru sněmovny. Už v říjnu ostatně slíbil, že se této funkce vzdá. O rezignaci na funkci člena podvýboru pro zpravodajské služby ovšem David Rath nemluvil nikdy. Krom všech politických funkcí stíhá Rath ještě ordinovat ve své soukromé praxi.

Sběratel funkcí, jenž tvrdí, že je zvládne všechny najednou, si tak alespoň může užívat dvou platů, které v součtu tvoří něco málo pod dvě stě tisíc korun.

Ovšem vzhledem k jeho ambicím v něm možná vidí možného budoucího konkurenta i Paroubek. Ostatně bývalý člen ODS Rath jednou zmínil, že by si sám sebe v čele ČSSD jednou uměl představit.

  • 383Diskuse
Najdete na Lidovky.cz