16. prosince 2008 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sběrnou pro baterky budou jejich prodejny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Baterie-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baterie-ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Zlepšit podmínky pro sběr použitých baterií a akumulátorů a zvýšit tak podíl separace tohoto zvláštního odpadu má zajistit novela odpadového zákona, kterou dnes přijala vláda. Nová pravidla přinesou povinnosti zejména výrobcům, budou muset například zajistit, aby se od září příštího roku na každé baterii s obsahem těžkých kovů objevil symbol použité chemikálie.

Díky normě se výrazně rozšíří počet míst, kde budou lidé mít možnost odevzdat staré baterie a monočlánky. Výrobci a dovozci budou muset zajistit, aby prodejny, kde se baterie a monočlánky prodávají, je také odebíraly zpět od zákazníků, informoval o přijetí návrhu mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Normu nyní posoudí sněmovna, podle návrhu usnesení vláda dolní komoru o projednání návrhu ve zrychleném řízení.

Každý prodejce, který má baterie a monočlánky ve své nabídce nebo prodává zboží na baterie, bude muset fungovat zároveň jako místo zpětného odběru. Nově se tak budou moci baterie a monočlánky běžně odevzdávat ve všech prodejnách elektro, foto-video, hodin, počítačové a telekomunikační techniky. V ostatních prodejnách v případě, že jejich rozloha je větší než 200 metrů čtverečních.

Úřad návrhem novely dohání zpřísnění sběru a recyklace baterií v EU. Směrnice, která mimo jiné zakazuje používání některých nebezpečných látek v bateriích, vstoupila v platnost v září. Kompletně ji v té době přejalo do svého práva pouze sedm ze 27 unijních zemí, zbytku hrozí sankce.

Loni Češi do sběru odevzdali přes 260 tun použitých baterií, to představuje osm procent z 3000 tun baterií uvedených ve stejném roce na trh. Zpětný odběr použitých baterií a akumulátorů zajišťuje v Česku především společnost Ecobat, která sdružuje 140 dovozců a výrobců na základě dobrovolné dohody uzavřené s ministerstvem. "Ovšem úspěšnost sběru je zatím velmi nedostatečná. V roce 2006 bylo odevzdáno pouze 6,4 procent baterií uvedených na trh, v roce 2007 to bylo 8,7 procent. Zákon stanovuje výrobcům povinnost zajistit minimální úroveň zpětného odběru baterií a monočlánků 25
procent do 26. září 2012 a 45 procent do 26. září 2016," uvedl Kašpar.

Baterie obsahující olovo a kadmium představují riziko pro zdraví a životní prostředí. Sběr a recyklace použitých baterií mohou zabránit tomu, aby se tyto látky dostaly do přírody.

Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse