Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sbližování Korejského poloostrova: Kim Čong-un se setkal se svým jihokorejským protějškem na historickém summitu

Svět

  9:06
PCHANMUNDŽOM - Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in uzavřeli první kolo jednání historického summitu, který se koná ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně na společné hranici. Informoval o tom úřad jihokorejského prezidenta.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si podává ruku s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. foto: Reuters

Kim Čong-un uvedl, že chce otevřít „novou kapitolu ve vztazích obou zemí“. Mun Če-in doufá v uzavření „odvážné dohody“, která lidu obou zemí přinese jako dárek mír. Podle agentury AP navrhl Mun konání dalších summitů a Kim vyjádřil ochotu navštívit jihokorejský prezidentský palác.

Mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una zaujala při prvním kole dnešního korejského summitu u jednacího stolu prominentní místo. Kim Jo-čong seděla vedle bratra, překročila s celou delegací hraniční linii mezi oběma korejskými státy a byla u jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Kim Čong-un a Mun Če-in na vojenské přehlídce.
Historické podání ruky je důležitým krokem při sbližování Severní a Jižní...

Kromě ní byl při tomto setkání podle agentury AP přítomen z KLDR už jenom bývalý šéf tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou.

V tetiných stopách

Hvězda Kim Jo-čong začala podle AP stoupat od únorových olympijských her v Jižní Koreji, kam přijela na uvítací ceremonii a prezident Mun byl vedle ní, když společný korejský tým vešel na stadion. Od olympiády je Kim Jo-čong stále vidět, mimo jiné doprovázela bratra a jeho ženu na březnové návštěvě Číny, kde je přijal prezident Si Ťin-pching. Dá se očekávat, že Kimova sestra nebude chybět ani na teprve připravovaném summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, píše AP.

Krok do neznáma. Kim v pátek překročí 38. rovnoběžku, jako první vůdce od konce války

Kim Jo-čong si je s bratrem blízká, žili spolu v mládí několik let ve Švýcarsku a jejich vztah se přirovnává ke vztahu Kimova otce Kim Čong-ila ke Kimově tetě Kim Kjong-hi. Ta se podílela na přijímání nejdůležitějších rozhodnutí, než Kim Čong-un nechal jejího muže Čang Song-tcheka v roce 2013 popravit za zradu.

Po skončení jednání, které se má soustředit především na denuklearizaci Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru, podepíší vůdci Severní a Jižní Koreje závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Na závěr setkání je naplánovaná společná večeře.

Podle Bílého domu se dobře vyvíjí také jednání KLDR a USA

Spojené státy doufají, že dnešní summit nejvyšších představitelů sousedních korejských států přinese pokrok v jednání o míru na Korejském poloostrově. Uvedl to ve svém dnešním prohlášení, ze kterého cituje agentura AP, Bílý dům. Podle prezidenta Donalda Trumpa se dobře vyvíjejí i jednání USA s KLDR.

„Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok směrem k budoucímu míru a prosperitě pro celý Korejský poloostrov,“ uvedl Trumpův úřad. Bílý dům dodal, že se těší na pokračování přípravy plánovaného setkání Trumpa s Kim Čong-unem, které by mělo proběhnout v „příštích týdnech“.

Může se stát, že rychle odejdu. Trump zveřejnil detaily k plánované schůzce s Kimem

Americký prezident se minulý týden vyjádřil pozitivně o příslibu Pchjongjangu zanechat jaderných testů a uzavřít jaderné střelnice. Činitelé Bílého domu však oznámení přijali skeptičtěji.

Sám Trump ve čtvrtek večer v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že americká jednání s KLDR se vyvíjejí „velmi dobře“, ačkoli vyjádřil pochybnosti, zda k plánovanému střetnutí s Kimem vůbec dojde. „Ale mohu vám říci, že právě teď mají zájem se sejít,“ dodal Trump.

Kim Čong-un je prvním nejvyšším představitelem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Autor: