28. července 2008 10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schodiště vedoucí nikam

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kdysi slavné schodiště do kavárny a později do zemské knihovny nyní slouží jako skladiště. Využití pro ně nebude ani v budoucnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdysi slavné schodiště do kavárny a později do zemské knihovny nyní slouží jako skladiště. Využití pro ně nebude ani v budoucnu. | foto: Lidové noviny

BRNO Jedno z nejreprezentativnějších schodišť v Brně zůstane už zřejmě navždy mrtvé. Chodily po něm desetitisíce lidí do Moravské zemské knihovny a ještě předtím do slavné Brichtovy kavárny – teď pro ně ale není využití. O osudu nevyužívané části monumentální budovy na nároží Moravského a Žerotínova náměstí nyní jednají na krajském úřadě. Právě ten budovu převzal poté, co ji před sedmi lety vyklidila zemská knihovna.

A propojil ji se svými prostory v sousedním Zemském domě. „Je jasné, že schodiště už neobnovíme, nebylo by praktické mít dva vstupy,“ přiznává ředitel instituce Jiří Crha. Nyní je provizorně využívají jako sklad písemností.

Využití rozlehlých prostor v dolních patrech objektu, vybudovaných pro restauraci a zábavní podniky, bude oříškem. „Existují dvě možnosti – buď je také převezme úřad nebo je nadále budeme pronajímat a musíme najít vhodný způsob využití,“ řekl LN ředitel.

Pravděpodobně nejkrásnější prostor, velká kavárna, která roky sloužila jako studovna knihovny, se už svému účelu nevrátí. Krajský úřad v ní zřídil školicí centrum. Ve hře je ale celé přízemí, které před rokem vyklidil provozovatel restaurace Zemský dům. Existuje šance obnovit původní využití prostor z roku 1926. „Už brzy po otevření se restaurační a zábavní část Zemského domu staly populárním místem reprezentačních plesů, které se konaly zejména v Mramorových sálech,“ upozorňuje historik Karel Altman v knize Zmizelý svět brněnských kaváren.

Návrat kavárny?
Všechny prostory se sice za více než osmdesát let změnily, stále však existuje šance alespoň část z nich obnovit. „Chodit k Brichtům bylo za první republiky něco, maminka mi o tom moc vyprávěla. Vzpomínala zejména na takzvanou Francouzskou kavárnu,“ popisuje Brňanka Karla Václavíčková. Po válce sláva rychle upadla, velkou část prostor obsadila knihovna, která tam zůstala až do roku 2001.

Krajský úřad návrat kavárny nevylučuje – podmínkou však bude, že vítěz výběrového řízení zajistí úpravy na své náklady jako spoluinvestor. „Průzkum ukázal, že celková rekonstrukce domu je nezbytná,“ podotýká Crha.

Samostatnou částí bude také někdejší varieté Rozmarýn, v němž nyní funguje herna Bingo. Ta má zatím platnou nájemní smlouvu s roční výpovědní lhůtou. Náznaky, že si krajský úřad představuje důstojnější využití všech prostor sice provozovatelé herny zaznamenávají dlouhodobě, oficiální stanovisko jim ale nikdo nesdělil. „Přesto nám je jasné, že situace bude neudržitelná, takže jsme se sami poohlíželi jinde a hledali nové působiště,“ přiznal jeden ze spolumajitelů Robert Hulák. Zatím oficiálně o žádné změně neví. Opakovaná myšlenka obnovit v budově varieté by byla komplikovaná, protože původní prostory jsou i v podzemí přestavěné a rozdělené na menší části.
Najdete na Lidovky.cz