6. prosince 2008 12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schůzka neslýchaná a neexistující

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 225Diskuse
prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy prezident Václav Klaus | foto: Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA "Neslýchané, neznámé a neexistující" - taková slova použil prezident Václav Klaus, když dnes hovořil o průběhu páteční kontroverzní schůzky s delegací europoslanců. Podle Hradu ji doprovodila ostrá slovní přestřelka mezi Klausem a šéfem frakce evropských zelených Danielem Cohn-Benditem a irským poslancem Brianem Crowleym.

Europoslanec podle Aktuálně.cz po setkání například prohlásil, že Klaus se choval jako paranoik. Hrad posléze uvedl, že Cohn-Bendit přišel na schůzku provokovat, později se rozhodl k velmi neobvyklému kroku a zveřejnil svůj záznam ze schůzky. "Veřejně přiznané zápisu médiím já myslím, že je férová věc, jak vést politiku nahlas a férově," řekl dnes Klaus novinářům.

"Když jsme uviděli na internetových serverech první reakce a první výroky pana Cohna-Bendita velkého to marxisticko nevím jakého revolucionáře z roku 1968, tak jsme řekli, tak teď je na místě to udělat," řekl k rozhodnutí.

Následků se Klaus nebojí. "Trhat hlavu by se mělo v opačném směru," prohlásil. Se zveřejněním záznamu nesouhlasila slovenská europoslankyně Irena Belohorská, která na schůzce byla. Podle ní byl také text záznamu mírně zpřeházený. "Tyto rozhovory jsou vždycky, řekla bych, důvěrné," uvedla.

"Je potřeba některé věci uvádět na pravou míru. To, co se tam odehrálo, je skutečně neslýchané, neznámé, neexistující. Já jsem tři hodiny poté měl na Hradě další klíčovou osobu Evropské unie a Evropské komise, pana (Javiera) Solanu, a s ním jsem naprosto přátelsky a kamarádsky o všem hovořil," řekl Klaus na kongresu ODS.

Šéf Evropského parlamentu (EP) a delegace Hans-Gert Pöttering soudí, že schůzka na Hradě se odehrála poměrně standardně. Český europoslanec a člen ODS Jan Zahradil, který na jednání nebyl, si myslí, že Pöttering selhal ve své roli a nebyl schopen vytvořit důstojné prostředí pro diskusi.

S Ganleym se nemáte co scházet
K lisabonské smlouvě Cohn-Bendit Klausovi například podle záznamu řekl: "Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat". Cohn-Bendit podle záznamu Hradu chtěl, aby mu Klaus vysvětlil míru svého přátelství s irským odpůrcem lisabonské smlouvy Declanem Ganleym: "Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve vaší funkci se s ním nemáte co scházet. Je to muž, jehož finance pocházejí z problematických zdrojů, a chce je nyní použít na financování své volební kampaně do EP."

Klaus byl výroky zjevně konsternován. "Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za šest let zde nikdo dosud nemluvil... Já bych se vás nedovolil ptát, z čeho jsou financovány aktivity zelených. Pokud vám jde o racionální diskusi v té půlhodině, kterou na jednání máme, dejte, pane předsedo, prosím, slovo dalšímu," řekl.  Pöttering však Klausovi nevyhověl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 225Diskuse