16. listopadu 2008 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schvalte zákoník, zvýším věk trestní odpovědnosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 66Diskuse
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nabídnul možnost, že pokud Senát schválí trestní zákoník, který mimo jiné snižuje věkovou hranici trestní odpovědnosti i pro legální sexuální styk z nynějších 15 na 14 let, připraví novelu, která věkovou hranici vrátí zpět. Zároveň se nechal slyšet, že nepodpoří návrh ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) na zavedení tzv. "nerozveditelného" manželství.

Pro část senátorů, například lidovce, představuje snížení hranice trestní odpovědnosti a legálního sexuálního života na 14 let problém. Mezi kritiky této změny se zařadil i například europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. "Nemůžu pochopit, jak to mohlo projít. Zdá se mi to úplně zhovadilé. Nechápu, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům," řekl Mladé frontě Dnes.

"Já jsem v tomto směru připraven, pokud bude schválen trestní zákoník v té podobě, jak byl připraven, navrhnout novelu již schváleného trestního zákoníku, zvýšit věkovou hranici na 15 let a tím otevřít diskusi k tomuto bodu," řekl Pospíšil ČT.

Pospíšil se však obává, že pokud Senát vrátí novelu sněmovně, která ji schválila 11. listopadu, bude její další osud vážně ohrožen. Zdůraznil, že na případnou novelu, která by věkovou hranici navyšovala, je dostatek času. Nový trestní zákoník má vstoupit v účinnost až od roku 2010.

Pospíšil: "Nerozveditelné" manželství nemohu podpořit
"Takovýto návrh nemůžeme podpořit, protože nikdo se nemůže dopředu vzdávat svého práva," řekl Pospíšil v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Ono to zní trošku úsměvně, ale kdyby to náhodou prošlo, může to mít tragické dopady," řekl Pospíšil. Jako příklad uvedl situaci, kdy by za nějaký čas začal jeden z manželů své bližní tyranizovat a bylo by nutné manželství rozvést.

Ministr Jehlička však podle Pospíšila mínil svůj návrh jako alternativu v situaci, kdy nebylo jasné, zda v zákoně zůstane možnost církevního sňatku. "Ale protože církevní sňatky v občanském zákoníku zůstanou, tak předpokládám, že tento návrh bude stažen," dodal Pospíšil.

Jak ve středu uvedl deník Právo, manželství by podle Jehličky mohlo skončit jen v případě, že by se prokázala vina jednoho z manželů na rozpadu vztahu a ten druhý by navíc na rozvodu trval. Viník by vůbec neměl nárok dožadovat se rozvodu. Částečně by se tak vrátila praxe běžná před rokem 1948, kdy rozvod byl ojedinělou záležitostí.
Lidovky.cz
  • 66Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!