Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg bránil Švýcary

Česko

Kvůli zachovávání bankovního tajemství se Švýcarsko stalo terčem kritiky ostatních evropských států. Šéf české diplomacie se ale této alpské země zastal.

ŽENEVA/PRAHA Daňové úniky jsou jedna věc, mnohem důležitější je ale suverenita a nezávislost země. Těmito slovy se český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg postavil na stranu Švýcarska v současném sporu kvůli bankovnímu tajemství. V rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag Schwarzenberg připustil, že zachování bankovního tajemství může způsobit některým zemím daňové úniky v objemu milionů eur.

„Nezávislost země a tradice autonomního a neutrálního Švýcarska jsou ale mnohem cennější,“ citovala z rozhovoru agentura AFP. Karel Schwarzenberg má české i švýcarské občanství.

Švýcarsko podle některých evropských zemí, zejména Německa a Francie, příliš nespolupracuje, pokud jde o daňové otázky. Švýcarským bankám zakazuje zákon prozradit jakékoli informace o klientech, pokud neexistuje podezření, že klient porušil švýcarské trestní právo. A zatímco daňový podvod je zde trestným činem, daňový únik nikoliv. Právě z tohoto důvodu je švýcarské bankovnictví, navíc v době současné finanční krize, trnem v oku nejen evropským zemím, ale i Spojeným státům.

Bankovní tajemství z evropských zemí zachovávají ještě Rakousko a Lucembursko. Evropské země nyní připravují svou pozici na summit G20 v Londýně, jehož hlavním tématem bude řešení dopadů finanční krize.

A jedním z kroků, které Evropská unie navrhuje, je i účinnější boj proti takzvaným daňovým rájům. Na dotaz, zda by na „černé listině“ daňových rájů mělo být i Švýcarsko, odpověděl na nedávném summitu v Bruselu francouzský prezident Nicolas Sarkozy takto: „Vše záleží na tom, jak se zachovají. Ale podle toho, jak se věci zatím mají, zní má odpověď ano.“

„Bankovní tajemství ve Švýcarsku pořád platí a platit bude,“ prohlásil nedávno švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz. S cílem připravit si společný postoj na jednání G20 se proto včera setkal se svými kolegy z Lucemburska a z Rakouska. A jejich debata se točila zejména kolem jednoho tématu – jak se vyhnout umístění na „černou listinu“ daňových rájů. Všechny tři země totiž odmítají být spojovány s daňovými úniky. „Úplné zrušení bankovního tajemství si nedokážu představit. K naší zemi to neodmyslitelně patří,“ uvedl Merz.

Pravdou ale je, že Lucembursko již naznačilo, že je připraveno „diskutovat o možnosti sdílení některých informací o bankovních klientech“ s ostatními evropskými zeměmi. A i Švýcarsko bylo nedávno donuceno ustoupit ze svých zásad. Banka UBS totiž musela odhalit identitu asi tří set majitelů účtů pro účely vyšetřování amerických úřadů. Američtí vlastníci kont byli podezřelí z daňových úniků. Banka také musela zaplatit pokutu v hodnotě 780 milionů dolarů.

Tím to ale neskončilo. Spojené státy podaly proti UBS ještě civilní žalobu a chtějí získat bankovní údaje dalších 52 tisíc Američanů. To ale švýcarští ministři odmítají a označují poslední americké kroky jako „útok“ na Švýcarsko.

Podle švýcarské ministryně spravedlnosti Eveline Widmerové Schlumpfové Američané nedodržují „pravidla hry“. „V případě 300 účtů UBS, u těch potvrdili konkrétní podezření z daňového úniku,“ uvedla pro list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag. „Ale v případě 52 tisíc klientů se podle údajů, které USA poskytly, jedná jen o vyšetřování za účelem objevení informací pro případné řízení,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!