Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Hodnotit komunistickou minulost diplomatů mi nepřísluší

Česko

  15:30
PRAHA - V seriálu serveru Lidovky.cz se tentokrát představuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jaké jsou jeho priority? Kde bude šetřit a jak se vypořádá s komunistickou minulostí některých elitních diplomatů?

Karel Schwarzenberg foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Máte již vymyšlený nějaký post pro pana nyní již bývalého ministra Jana Kohouta?
To se ještě diskutuje. Byl náš čelní diplomat, o tom nebudiž pochyby, byl velvyslancem u OBSE, v Bruselu, náměstek, patří tedy do první řady českých diplomatů, tak musíme pro něj najít odpovídající místo.

Nepočítáte s tím, že byste si ho tady nechal jako náměstka jako tomu bylo dříve?
Víte co, myslím, že popravdě řečeno, ani jemu ani nikomu jinému by to nevyhovovalo, když jste někde byl šéfem a pak tam máte dělat náměstka, to můžete dělat po několika letech, ale ne hned týden poté, co jste byl tady sám šéfem. To by byla pro něho nepříjemná situace, člověk se také musí podívat na lidskou stránku.

Je Kohout jedním z kandidátu na velvyslance do Spojených států?
Myslím, že z rodinných důvodů by ani moc nechtěl, jsem pochopil. Spíše by chtěl zůstat v Evropě. Doufám, že najdeme něco, co ho bude těšit.

Čtěte rozhovory s dalšími ministry

Dost se řešila minulost vysoce postavených diplomatů, jednak vašeho předchůdce, jednak například našeho současného eurokomisaře Füleho - jak členství v KSČ, tak studium na MGIMO (Moskevský státní institut mezinárodních vztahů, pozn.red.). Jak vy se díváte na tuto věc, vidíte to jako problém?
Podívejte se, bezesporu MGIMO je vynikající diplomatická škola, co se odbornosti týká, je to dobrá škola. Konec. Že lidé, kteří se zajímali o diplomacii v době třeba před 20 lety neměli jinou možnost někde jinde studovat, je také známé. Vyšli z ní hodně dobří diplomaté. Co se týká členství v KSČ, já vám něco řeknu, já jsem tady od prosince 1948 do prosince 1989 nežil, já jsem nebyl vystaven ani pokušení ani nátlaku. Nepřísluší mně soudit někoho, jak se v té době pod tlakem či pod pokušením zachoval. To mě prostě nepřísluší.

Nejde o to ty lidi soudit. Jde o to, že pokud se sešli na špičkových diplomatických postech dva lidé podobného profilu...
Já jsem je poznal jako vynikající diplomaty. Vzpomínka z mého mládí: když se podívám kolik vynikajících diplomatů německých či rakouských bylo nějaký čas v NSDAP, když se podívám, kolik vynikajících diplomatů, státních úředníků francouzských sloužilo věrně Pétainově vládě (maršál Pétain stál v čele proněmeckého vichistického režimu - pozn. LN). Ne, já nechci soudit. Já soudím, jak se ten člověk chová dnes. Ale jak jsem zjistil, a to je zajímavý zážitek, že obyčejně ti lidé, kteří byli někde v Jáchymově, ti jsou dnes tolerantní. Odsuzujou a protestujou nejvíc - jak to, že jsou ti bolševici pořád tady - ti, co vesele pobývali v šedé zóně.

Pokud jde o českou zahraniční politiku, americká protiraketová obrana není sice teď příliš aktuální téma, přesto ODS měla ve volebním programu, že v případě pokračování amerického zájmu o umístění radarové stanice bude usilovat o ratifikaci již přijatých příslušných dohod. Do koaliční smlouvy se to ale nedostalo. Myslíte si, že i vaše vláda se k tomu vyjádří vstřícně?
Já vám něco řeknu, já se vyjadřuji kladně nebo záporně, pouze je-li nějaká konkrétní nabídka. Dokud je to jen všeobecné, tak nevidím důvod se k tomu vyjadřovat.

Vaše vláda je kabinetem rozpočtové odpovědnosti. Vy plánujete, jak jste sám řekl, šetřit všude - v personálu, investicích, údržbách prostor. Netýká se šetření v resortu i našeho Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu?
Ne, myslím, že ten dělá velmi prospěšnou práci, tam lidé opravdu pomáhají, má vynikající pověst. Já jsem byl v minulém roce v Anglii a v letadle jsem otevřel anglické noviny, kde byl velký rozhovor s americkým generálem o Afghánistánu. Ten Američan říkal - když je nějaký problém, tak se vždycky poradím s šéfkou českého PRT, ta se opravdu vyzná, od té jsem vždycky dostal dobrou radu. To jsem měl strašnou radost, naši lidé tam dělají opravdu dobrou práci.