2. února 2013 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenberg: Zahraniční politici litují, že jsem volby nevyhrál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 277Diskuse
Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

MNICHOV Lítost prý vyjadřují zahraniční politici na mnichovské bezpečnostní konferenci nad tím, že českým prezidentem nebyl zvolen šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, řekl v Mnichově sám ministr zahraničí, který to však přikládá spíše zdvořilosti kolegů.

S negativními reakcemi na protiněmecký tón české předvolební kampaně se prý v bavorské metropoli nesetkal. Němečtí partneři podle něj vědí, "že co se kecá ve volebním boji, nehraje tak velkou roli".

"Samozřejmě mně každý vyjadřoval lítost. Mně nikdo neřekl: 'Já jsem šťastný, že to vyhrál Zeman.' To se přeci jenom nestává. Já jsem neočekával, že všichni tady budou vyjadřovat lítost, ale musíme to brát v rámci zdvořilosti," uvedl Schwarzenberg, pro kterého je účast na 49. bezpečnostní konferenci v Mnichově první zahraničním fórem po českých prezidentských volbách.

ČTĚTE TAKÉ

V nich se mu dostalo velké podpory od Čechů žijících v zahraničí a silně ho preferoval například i německojazyčný tisk. "Každá chvála mě potěší," přiznal Schwarzenberg. "A když pro mě hlasovali všichni ti, kteří žijí v zahraničí a vyznají se také v evropské a mezinárodní politice více než my doma, tak jsem z toho měl radost samozřejmě," dodal.

Německé a rakouské deníky naopak ostře kritizovaly jeho protikandidáta, nakonec vítězného Miloše Zemana, za nacionalistickou kampaň proti Schwarzenbergovi, v níž napadal ministrovo odsouzení poválečného vysídlení sudetských Němců a jeho nesouhlas s postupem tehdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše vůči německé menšině.

Posselt: Schwarzenberg je morálním vítězem voleb

Karel Schwarzenberg je podle nejvyššího představitele sudetských Němců Bernda Posselta morálním vítězem českých prezidentských voleb. Schwarzenberga ocenil za odvahu, s jakou se vyjadřoval k nepopulárním tématům z česko-německé historie, a odmítl, že by ministr sloužil cizím zájmům.

Politik, který je současně evropským poslancem za bavorskou vládní Křesťanskosociální unii , rozhodně odmítl, že by Schwarzenberg v boji o Hrad sloužil "cizím zájmům, jak mu odpudivými, skoro až rasisticky působícími útoky předhazovala Klausova rodina". "Naopak vystupoval jako český vlastenec a přesvědčený Evropan, který přehodil výhybky směrem k lepší české a pro nás také lepší středoevropské budoucnosti," domnívá se Posselt.

V Mnichově se však k této epizodě českých prezidentských voleb podle Schwarzenberga nikdo nevracel. "Oni vědí, že co se kecá ve volebním boji, nehraje tak velkou roli. A já jsem také přesvědčen, že budoucí prezident Zeman se vydá ihned na cestu, aby ty, řekněme, nedorozumění objasnil," uzavřel šéf české diplomacie.

Lidovky.cz, ČTK
  • 277Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.