19. června 2009 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Schwarzenbergovi a TOP 09 nabízí pomoc miliardář Bakala

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 395Diskuse
Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nově vznikající strana TOP 09 nemusí mít strach, že by před podzimními parlamentními volbami neměla na billboardy. Pomoc nové straně totiž nabídl i miliardář Zdeněk Bakala. Lídr strany Karel Scwarzenberg v těchto dnech odpočívá v Murau v Rakousku a chystá se na předvolební kampaň.

Vyplývá to z rozhovoru Lidových novin s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který má být volebním lídrem strany.

LN Jste předsedou přípravného výboru TOP 09. Budete časem i řádným předsedou?

Mně je to fuk, já nejsem velký spolkař. Ale asi to bude nutný, abych to aspoň do voleb dělal. Teď se to už možná zaregistrovalo, což já přesně nevím, protože jsem den po oznámení odjel z Prahy do Korutan. Potřebuju na chvíli klídek.

LN Vytkl vám už někdo, že děláte stafáž Miroslavu Kalouskovi?

To je blbost. Kalousek na mě slyší a my se o všem domlouváme. Kdybych měl vteřinu dojem, že tam jsem jenom stafáž, tak bych z toho odešel.

LN A nebudete náhodou předsedou jen do voleb jako volavka?

Ne, na podzim se musí uskutečnit sjezd čili valná hromada, která si zvolí řádného předsedu. A že se budu aktivně ucházet, o tom nebudiž pochyb. Já teď odpočívám tady v Rakousku, protože jsem byl opravdu hotovej po tom předsednictví a po všem. Právě abych byl práceschopný, dal jsem si přísnou dietu a lázně. Ale v předvolebním boji už budu plně přítomnej.

LN Lídr strany by asi měl kandidovat do sněmovny. Kolují zvěsti, že vás TOP nasadí přímo v Praze.

Jenže já ještě nejsem rozhodnut, jestli vůbec budu ve volbách kandidovat. Vždyť jsem senátor. To budeme řešit, až se vrátím do Prahy.

LN Znáte teorii, že Kalousek chce být šéfem ODS a TOP má jako přestupní stanici, aby to nevypadalo hloupě?

Kalousek je příliš inteligentní na to, aby si myslel, že by mohl v ODS uspět jako předseda. Ódéeska je společnost, v níž později příchozí mají potíže. Viz Saša Vondra.

LN Je za vznikem TOP strategická dohoda Kalousek–Topolánek?

No, pokud ve volbách zvítězí jednoznačně socdem, tak předpokládám, že by nabídli jednání o velké koalici, ale ve skutečnosti by to směřovali na menšinovou vládu s podporou komunistů. Kdyby naopak vyšla první ódéeska, hledala by menší partnery, což bychom byli my.

LN Šla by TOP do vlády eventuálně i se sociální demokracií?

S nynějším vedením to nevidím.

LN Pod premiérem Paroubkem byste ve vládě nebyli?

Myslím, že by to nemělo smysl. Nevidím tu možnost. Tedy to by se musela ČSSD velice změnit.

LN Co je na Paroubkovi tak nepřijatelného?

Když se podíváte na jeho výrazivo v posledních měsících – ty velmi osobní a podrazové útoky – tak to mi brání. Za druhé: že bychom nedělali zdravou finanční a rozpočtovou politiku, je pro mě taky nepředstavitelné. Dopad hospodářské krize bude myslím horší v druhé polovině tohoto roku, poněvadž německý propad se u nás projevuje se zpožděním půl roku. Takže příští rok bude vyžadovat velmi pevné nervy, bude třeba odolat všem pokušením.

LN ČSSD by neodolávala?

No jistě, oni jsou tak nastavení.

LN Paroubek je bezbřehý pragmatik a po volbách klidně řekne: Ekonomika se zhoršila, náš program už neplatí, musíme šetřit.

Větší je království nebeské nad jedním obráceným hříšníkem než nad devětadevadesáti spravedlivými. Když se toto neuvěřitelné stane, všechno je možné. Já můžu vycházet jen z toho, co říká teď. Pokud by přišel na rozumné myšlenky, tak se může jednat. Ale je to nepravděpodobné. Navíc Paroubek si naštval tolik lidí, že jít s ním by bylo velice obtížné.

LN Dáte před volbami závazek, že s ČSSD nepůjdete?

To se před volbami nikdy nemá dělat, aby strana říkala, s kým určitě půjde a s kým určitě ne.

LN TOP chce být středopravá strana…

Já nemám rád termín středopravá, mně to připomíná slavnou českou Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Já bych to jasně definoval jako konzervativní stranu.

LN Co nabídnete konzervativnímu voliči, aby volil vás a ne ODS?

Například větší důraz na právo. Problém ODS byl od začátku poněkud nejasný postoj k právu. Vemte si restituce, ODS je sice nakonec připustila, ale pod velkým tlakem a omezeně. Dodnes je to pro nesčetné potomky sedláků otevřená rána. Všechno směřovalo k tomu, aby ti, kteří uchvátili jejich pozemky, si je mohli ponechat.

LN Moment, to je přece vina Josefa Luxe a lidovců. Oni blokovali spravedlivější vyrovnání družstev s restituenty a drží tuhle linii dodnes.

Já taky nikdy nebyl lidovec.

LN S jednou částí lidové strany se právě spojujete.

Ano, poněvadž bohudíky někteří z nich rozpoznali, že tahle politika je vedla do záhuby. Já myslím, že se má lidem poctivě vracet, co se jim vzalo. Ne nějaký vyrovnání, ne. Vracet, vracet pořádně, co jim bylo ukradeno. Nebo je vyrovnat opravdovými hodnotami, ne nějakým uměle nízkým odškodněním.

LN TOP 09 jste zatím vy a bývalí lidovci. Představíte i nějaké nelidovce?

Tak hlásí se k nám například jeden poslanec ODS. Ale je jasné, že se musí připojit i další lidé z jiného než lidoveckého prostředí.

LN Budete usilovat o předvolební podporu Václava Havla?

Ne. Já velmi odlišuji osobní přátelství od politiky. Já si ho strašně vážím, ale o podporu ho žádat nebudu. Možná kdybych ho neznal tak dobře. Ale takhle by to bylo zneužití přátelství.

LN Deklarujete se jako čistí konzervativci. Vy sám jste ale v Senátu hlasoval například pro registrované partnerství. Co je na tom konzervativního?

Konzervativní není, že zůstávám stát. Registrované partnerství je nutné, tyto svazky jsou prostě realita a když registrované partnerství neexistovalo, tak se to obcházelo různými cestami, což vytvářelo mnohem horší situaci. Myslím, že vývoj společenský takový je.

LN Jak se vyrovnáváte s tím, když se panu Kalouskovi předhazují jeho domnělé nebo skutečné hříchy z devadesátých let?

Pokud proti němu nikdo nikdy nezačal pořádně ani šetření, tak to s odpuštěním nemůže být argument. Já ty výčitky znám, ale buď je to právně vyřešené, nebo ne. Jedna paní povídala – to mi nestačí.

LN Sám říkáte, že ODS nekladla důraz na vybudování právního státu. Čili tu máme poloprávní stát a jeho nálezy nelze brát úplně za bernou minci. Takže když se člověk s někým spojuje, musí si o něm zjišťovat věci jinými cestami.

Já jsem se jednou pokusil objasnit tu věc s Čunkem a zjistil jsem, že to je nad síly jednoho člověka, že to stojí dost peněz a námahy, no tak vidím, že to možné není. Já jsem tehdy dopadl jako sedláci u Chlumce, popravdě řečeno.

LN Měl by mít přední politik průhledné majetkové poměry?

Mělo by to tak býti.

LN Vysvětlil podle vás někdy pan Kalousek, jak přišel k majetku?

Já jsem se ho na to ještě neptal. Ale vím, že začátkem devadesátých let byly poměry u nás divoké. Kdybychom se všech lidí v politice zeptali, odkud mají prachy, tak by nám jich zbylo poměrně málo. (smích)

LN Ale jen s jedním z nich teď zakládáte novou stranu.

My jsme o tom měli s Kalouskem dlouhou diskusi. Myslím, že rozpoznal jednu věc, že kdyby se po té cestě pokračovalo, tak by to vedlo do záhuby. Tedy k záhubě českého státu.

LN Po jaké cestě?

Té nesmírné korupce, která bohužel u nás narostla. Na začátku devadesátých let také existovala korupce, nicméně zdá se, že tam ještě většina peněz plynula do stranických kufrů, což taky není hezké, ale je to něco jiného, než když peníze plynou už jen do kapes politiků.

LN Kde má česká korupce kořeny?

Od roku 1938 tu byla vláda bezpráví. A co se dělo po roce 1989, mi připomíná fenomén, který jsem v jiných souvislostech mohl pozorovat na západě Evropy v roce 1968. Do té doby spousta holek chodila do oddělených privátních škol. Já náhodou, protože jsem byl mizernej žák, jsem šel do státní školy, kde už byla obě pohlaví společně. Pak přišel rok 68, padala sexuální tabu. Znáte heslo: Wer zweimal mit derselben pennt, gehört schon zum Establishment. Kdo se dvakrát vyspí s tou samou, patří už k establishmentu. Zajímavý bylo, že holky například z mé třídy, které nežily svatě, to braly s jistým rozumem, zatímco některý holky, který přišly na univerzitu třeba z klášterů, se úplně zbláznily. Totéž se stalo nám se soukromým a státním. Do roku 1989 bylo všechno státní, když se to přes noc změnilo, utrhla se v těchto věcech spousta lidí ze řetězu.

LN Říkal jste, že Kalousek chápe, že už to zašlo příliš daleko. Pak jste mluvil o holkách utržených ze řetězu: čili Kalousek se v devadesátých letech utrhl ze řetězu?

Já bych řekl, že ty holky taky po nějakým čase zmoudřely a přišly na to, že to není dobrý.

LN Takže Kalousek už se zabezpečil a dál bude sekat latinu?

Ty holky se potom taky provdaly. (smích)

LN Sám jste jednou řekl, že jste byl přinucený dát úplatek…

To nebyl přímý úplatek, bylo to velmi na hranici. Ale nebylo zbytí.

LN Můžete onu situaci popsat?

Podívejte, dávno už je tomu a nebyla to tak významná částka. Já si to vyčítám, ale jiné zbytí tehdá nebylo, aby se vůbec něco pohnulo.

LN To jste musel pohnout úřady?

Ano. Všechno blokovaly. Stačil jeden ústupek, a všechno šlo.

LN O co šlo, o stavební povolení?

Ale ne, šlo jenom o to, aby se restituce dotáhla do konce.

LN Takže o nějaká razítka?

Tak. Přiznávám, že jsem taky podlehl, ano. Proto jsem to taky na sebe řekl, protože se za to dodnes stydím, to říkám upřímně.

LN Kde vaše strana vezme peníze na provoz a na volební kampaň?

Řekli jsme, že budeme vděčni za každý dar a že každý dar otevřeně přiznáme. Uvidíme, jestli se nám lidi pohrnou.

LN Na kampaň před volbami potřebujete desítky milionů.

Šedesát, když jste velká strana, odhaduji. My to musíme vést skromněji, nějakej billboard doufám bude, ale půjdeme spíše přes internet a osobně. Budeme pilně objíždět republiku, budeme se snažit. Ale nějaký peníze snad dojdou.

LN Jednáte o peněžní injekci se Zdeňkem Bakalou?

Já jsem s ním nejednal. Když přispěje, budu rád, ale já jsem ho o nic nepožádal.

LN A on se vám sám nepřihlásil?

Ale on mi řekl: Kdybyste měl potřebu, tak bych vám pomohl. Já řekl, že děkuju. Ovšem dál jsme o tom nemluvili.

LN Taky se šušká, že vám mají přispět firmy provozující internetové sázení.

Tak o tom teď slyším poprvé.

LN Bylo by to pikantní. Kalousek ještě na ministerstvu financí umožnil internetové sázení.

Fakt nevím. Protože jsme se zavázali, že všechny dárce uveřejníme – a na tom budu trvat – tak by se to časem muselo objevit.

LN Vzal byste peníze od firmy, která provozuje sázky?

Pokud je to dle zákona a dokavad ta firma dělá činnost, která je legální, tak ano. Tedy všechny legální činnosti ne, asi bych vyloučil obchodníky se zbraněmi – to už taky Kalousek vyloučil – taky bordeláře bych asi nepřijal.

LN Co si vlastně myslíte o své vysoké popularitě?

Za prvé: ministr zahraničí obyčejně ve všech zemích je poměrně populární, bývá v televizi, nedělá lidem potíže. Za druhé: ještě během kampaně do Senátu, v jedné hospodě na šestce v Praze, mi někdo řekl: Já vás budu volit, vy aspoň nekradete. Obávám se, že tohle je taky důvod, ale vlastně smutný.

LN V pražských intelektuálních kruzích jste málem modla. Karel Steigerwald napsal, že když řekne sprosté slovo normální politik, zní to trapně, když ho ale řeknete vy, je to elegance sama.

Myslím, že tu může být potřeba vytvářet kontrast vůči jiným. Že když vy novináři píšete většinou oprávněně kritické články o českých politicích, potřebujete nějakou kladnou osobu k vyostření obrazu. A jestli mluvíte o mých fanoušcích, to taky časem poklesne.

LN Proč by mělo?

Čím víc se člověk zapojuje do politiky, tím se stává spornější osobou. Mně spousta lidí vyčítala uznání Kosova, i moji velcí přátelé. Ani pro mě to nebyla jednoduchá věc, ale v politice nakonec musíte udělat rozhodnutí buď tak nebo onak.

LN Umíte mluvit pronikavě a k věci, jenže na veřejnosti často pronášíte prvoplánové bonmoty. Je to záměrná image lidového šlechtice?

Já jsem, jaký jsem. Rozumíte, já se prostě normálně vyjadřuju. Vždycky vidím na politice taky tu komickou stránku, to je, přiznávám, moje slabost.

LN Pokud TOP na podzim neprojde, skončíte ve vysoké politice?

Už vzhledem k mému věku ano. I to je důvod, proč chci ještě něco udělat. Vím, že to je veliký risk. Já do něj vsázím všechno, celý svůj politický kapitál. Tak uvidíme.

  • 395Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz