Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Princ Philip měl v 97 letech dopravní nehodu. Britové se teď ptají: patří staří lidé za volant?

Lidé

  11:15aktualizováno  12:35
LONDÝN - „Měl jsem na rukou princovu krev. Díkybohu jí nebylo mnoho,“ popsal první okamžiky po nehodě svědek. Princ Philip, manžel britské královny Alžběty, opravdu vyvázl jen s oděrkami a otřesem. Jeho vůz se srazil s automobilem vezoucím dvě ženy a devítiměsíčního chlapce. On i druhá řidička prošli dle policie dechovou zkouškou na alkohol a v obou případech byl výsledek negativní.

Místo nehody pokryté vysypaným sklem. foto: Reuters

Nehodě se podle britského serveru Guardian stala poblíž královského sídla Sandringham na východě Anglie. Podle výpovědí svědků vyletěl princův Land Rover ze silnice a převrátil se. Ven z automobilu mu pomohl jeden z přihlížejících, právník Roy Warne, který poskytl výpověď agentuře Reuters a bulvárnímu deníku The Sun. Princ byl podle něj v pořádku, ale otřesený a v šoku.

Sedmadevadesátiletý manžel britské královny boural v autě, nezranil se

Druhý automobil řídila žena, která vezla jednu další dospělou pasažérku a také desetiměsíčního chlapce. „Z auta vycházel kouř, takže bývalo mohlo explodovat. Na zadním sedadle bylo křičící dítě.“ Spolu s dalším mužem dítě vytáhl a pak šel zkontrolovat druhý vůz. Tam uviděl skrčeného „postaršího muže“, který měl ve zdemolovaném vozidle potíže s prostorem pro nohy. Pomohl mu dostat se ven a až poté prý zjistil, o koho se jedná.

Philip se podle Warnea choval velmi statečně. „Nedělal kolem toho mnoho povyku a ihned se šel zeptat ostatních, zda nejsou zraněni,“ popsal.

Dechová zkouška byla negativní

Warneova manželka měla zavolat záchrannou službu. Osmadvacetiletá řidička automobilu Kia a její pětačtyřicetiletá spolujezdkyně, jež utrpěly lehká zranění (zlomené zápěstí a zraněné koleno), byly převezeny do nemocnice, ošetřeny a propuštěny. Podle The Sun zapříčinil nehodu princ, kterého na křižovatce oslepilo slunce, palác ovšem oficiálně oznámil pouze skutečnost, že byl Philip účastníkem nehody a vyvázl bez zranění.

V současné době se princ dle Buckinghamského paláce zotavuje v královském sídle Sandringham, kde spolu s královnou pobývá již od Vánoc.

Princ Philip za volantem.
K nehodě došlo v blízkosti královského panství Sandringham.

Norfolská policie dostala hlášení o srážce dvou aut po třetí hodině odpolední. „Dle zákona musí řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody, podstoupit dechovou zkoušku. Můžeme potvrdit, že ji podstoupili oba řidiči a v obou případech byla negativní,“ řekl jeden z policistů serveru Guardian.

Incident bude podle policie prošetřen jako běžné nehody. „Jsme si vědomi veřejného zájmu o tuto kauzu, ale stejně jako u jakéhokoli jiného vyšetřování by bylo nevhodné spekulovat o příčinách nehody, dokud nebude vyšetřování u konce,“ uvedla v prohlášení.

V Británii je víc než 300 stoletých řidičů

Silnice A149 zůstala průjezdná. Její bezpečnost se řešila již v minulosti a nyní zde pravděpodobně dojde ke snížení rychlostního limitu a instalaci bezpečnostních kamer. Obě výrazně poškozená vozidla již prošla opravami.

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, odešel z veřejného života v srpnu 2017. I přes pokročilý věk se stále aktivně věnuje řízení a před dvěma lety například odvážel tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho manželku na windsorský hrad.

Princova nehoda rozproudila v Británii debatu o možném věkovém limitu pro řidiče. Podle deníku The Times díky zdravější životosprávě vzrůstá počet lidí starších 100 let, kteří zůstávají aktivními řidiči. Ve Spojeném království je jich v současné době 311, před dvěma lety jich přitom jezdilo 264 a v roce 2012 ještě o polovinu méně. Řidičský průkaz vlastní také minimálně dva lidé starší 107 let.