Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šéf německé kontrarozvědky končí ve funkci kvůli zpochybňování útoků na cizince v Chemnitzu

Svět

  18:13aktualizováno  20:53
BERLÍN - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen po svých výrocích o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici) skončí ve funkci. Na úterním jednání v berlínském kancléřství se na tom dohodly špičky vládní koalice. Maassen se podle tiskového oddělení úřadu vlády stane státním tajemníkem na ministerstvu vnitra, jež vede Horst Seehofer (CSU), který za dosavadním šéfem kontrarozvědky do poslední chvíle stál.

Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. foto: Reuters

„Ministr vnitra Horst Seehofer si cení jeho (Maassenových) kompetencí v otázkách veřejné bezpečnosti,“ zdůvodnila trojice politiků své rozhodnutí. Kompromisní řešení, k němuž předsedové stran konzervativní unie CDU a CSU a sociálních demokratů (SPD) došli, umožní, aby se koalice vyhnula další krizi. Pro pětapadesátiletého Maassena to navíc znamená, že si paradoxně polepší, protože pozice státního tajemníka je lépe placená než vedení Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Maassen si přilepší o téměř 2600 eur měsíčně na celkem 14 157 eur měsíčně (360 000 korun).

I proto už je v úterý oznámený krok terčem kritiky ze strany opozice. Svobodní demokraté (FDP) hovoří o frašce, Levice o tom, že se vyplatí nebýt loajální, a Zelení o neskutečném čachrování a o tom, že byla odměněna blízkost k protestní Alternativě pro Německo (AfD). Tato strana naopak kritizuje, že byl odstraněn „nepohodlný“ šéf BfV.

Kdo Maassena ve funkci, kterou zastával od roku 2012, nahradí, zatím není jasné. Spekuluje se o Hansi-Georgovi Engelkem, který nyní působí jako státní tajemník na ministerstvu vnitra. Jakou přesně oblast bude mít na tomto úřadu na starosti Maassen, má Seehofer sdělit ve středu. Jasné už ale je, že nebude zodpovědný za dohled nad civilní kontrarozvědkou.

Maassen zpochybňoval video útokú na cizince

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které šéf kontrarozvědky zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později se ale ukázalo, že pro toto tvrzení neměl žádné důkazy, a musel tak připustit, že video je autentické.

Dalším tvrzením, že se v Chemnitzu neodehrály štvanice, se Maassen přímo postavil proti kancléřce Angele Merkelové (CDU), která o těchto štvanicích opakovaně hovořila. Navíc se šéfovi kontrarozvědky vyčítaly údajně příliš blízké kontakty s AfD, což ale odmítal.

K odchodu Maassena jako první z koaličních stran vyzvala SPD. Merkelová se k názoru sociálních demokratů podle německých médií nakonec přiklonila.

Autor: